Urban form, public life and urbanity: A study on Sakarya pedestrian area in ankara
Kent formu, kamusal hayat ve kentsellik: Ankara'da Sakarya yaya alanı üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 695716
  2. Yazar: UTKU COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Kentsel formun fiziksel yapısına ilişkin karar verme süreçleri ve fiziksel düzenlemeler kentin sosyal yapısını etkilemekte ve dönüştürmektedir. Buna karşılık, toplumsal dönüşümler en belirgin biçimde kentin ve kent kültürünün herkese açık olan kamusal mekanlarında sahne alır ve bu mekanlar kentlerin birer özgürlük mekanı tanımlamasının temel nedenleridirler. Kamusal alan, kentin açık kamusal mekanlarıyla kurduğu doğrudan ilişkinin yanı sıra, kentlilerin iletişim ve paylaşımlarını nasıl geliştirdikleri ile şekillenen soyut bir kavramdır. Kamusal alan ve kentsellik, gündelik aktivitelerin canlılığı ve çeşitliliği ile şekillenir. Ankara'nın tam merkezinde yer alan Sakarya Yaya Bölgesi, kent merkezinin belirgin kaymalarına maruz kalmıştır. Ancak bu alan, içerdiği yarı özel ve yarı kamusal rekreasyonal, kültürel ve eğlence etkinlikleriyle oluşumundan bu yana kamusallığı tanımlamaktadır. Aynı zamanda bireylerin toplu olarak fikirlerini ortaya koydukları ve seslerini duyurdukları bir siyasi eylem alanıdır. Bu tez, kent merkezindeki kentsel çevre ve kamusal alanların bütünü olarak Sakarya Yaya Alanı'nın nasıl kent ve kentli kültürün, yani kentliliğin, hayati bir oluşum alanı ve bir kentsel aktivite merkezi haline geldiğini araştırmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Decision-making processes related with the physical arrangements and the urban form affect the city's social structure at a certain extent. In return, social transformations most obviously take the stage on the public spaces of cities that are open-to-all spaces of urban culture and are the main reason why cities define spaces of freedom. Besides the direct relationship it establishes with the public spaces of the city, the public realm is an intangible concept shaped by how the urbanites develop their communication and sharing. The public realm and urbanity take shape with the vitality and diversity of everyday activities. Sakarya Pedestrian Area, located in the very center of Ankara, has been subject to apparent shifts of the central city. Yet, this area has been defining publicness since its formation with the semi-private and semi-public recreational, cultural, and entertainment activities that it incorporates. At the same time, it is a space of political actions, in which individuals collectively manifest their opinions and make their voices heard. This thesis aims to investigate the development of this area from a residential neighborhood to a vibrant node of activity, that has a particular place for the city's urban culture, that is to say, urbanity.