Samsun İli koyunculuğunda üreme performansı ve kuzu verimlerinin belirlenmesi
Determination of reproduction performance and lamb productivity in sheep breeding throughout Samsun province
- Tez No: 695725
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET SAMSUN İLİ KOYUNCULUĞUNDA ÜREME PERFORMANSI VE KUZU VERİMLERİNİN BELİRLENMESİ Mehmet Ali GÜNTAY Ondokuz Mayıs Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Yüksek Lisans, Temmuz 2021 Danışman: Prof. Dr. Mehmet Akif ÇAM Bu tez çalışması, Samsun İli Koyunculuğunda Üreme Performansı ve Kuzu verimlerinin belirlenmesi amacıyla, 2019-2020 yıllarında Samsun İlinin Alaçam, Bafra, Canik, Çarşamba, Havza, İlkadım, Ladik, Tekkeköy ve Vezirköprü ilçelerinde toplam 86 üretici ile yüz yüze anket yapılarak yürütülmüştür. Ankete alınan işletmeler 3508 adet küçükbaş hayvancılık işletmesi içerisinde Tabakalı örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. Her tabakadan ankete alınan işletmeler amaçlı örnekleme ile tabakadaki temsil oranlarına göre belirlenmiştir. Örnek büyüklüğü ana kütlenin yaklaşık % 2.5'i olarak alınmıştır. Ankete alınan işletmeler hayvan varlıkları bakımından (0-50, 51-75, 76-104, 105-150, 151-200 ve 200 baş ve üstü) olmak üzere 6 gruba ayrılmış olup gebelik oranları bakımından aralarında farklılık bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF REPRODUCTIVE PERFORMANCE AND LAMB YIELDS IN SHEEP BREEDİNG IN SAMSUN PROVINCE Mehmet Ali GÜNTAY Ondokuz Mayis University Institute of Graduate Studies Department of Animal Science Master, July 2021 Supervisor: Prof. Dr. Mehmet Akif ÇAM This thesis study was carried out by conducting a face-to-face survey with a total of 86 producers in Alaçam, Bafra, Canik, Çarşamba, Havza, İlkadım, Ladik, Tekkeköy and Vezirköprü districts of Samsun province in 2019-2020 in order to determine the reproductive performance and lamb yields in Sheep Breeding in Samsun. The enterprises included in the survey were determined according to the stratified sampling method among 3508 small ruminant breeding enterprises. The enterprises surveyed from each stratum were determined by purposive sampling and their representation rates in the strata. The sample size was taken as approximately 2.5% of the population. The surveyed enterprises were divided into 6 groups in terms of animal assets (0-50, 51-75, 76-104, 105-150, 151-200 and 200 heads and above), and it was determined that there was no difference between them in terms of pregnancy rates.