Suç ve din: Kayseri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu hükümlüleri üzerine uygulamalı bir araştırma
Crime and religion: An applied research on Kayseri Closed Penal Execution Institution
- Tez No: 695736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILMAZ SOYYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanlık kadar eski olan ve toplumsal yaşamda çok önemli fonksiyonu olan din, insanları, grupları ve toplulukları bir arada tutabilme özelliğine sahip önemli yapılardan biridir. Geleneksel toplumlardan seküler toplumlara kadar varlığı hissedilen dinin, bilimsel faaliyetlerin gelişmesine bağlı olarak, problem alanı daraltılmış olsa da halen toplumsal yaşamda en güçlü kurumlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Suç ise toplumsal güveni ve bütünleşmeyi zedeleyen bir davranış biçimidir. Bu bağlamda, suç ve din ilişkisinin araştırılmasının önem arz ettiği görülmektedir. Bu konuda son yüzyılda yapılan araştırmaların esas sorunsalını, dinsel davranışlara sahip olmayla suç işleme arasında bir ilişkinin var olup olmadığının sorgulanması oluşturmuştur. Günümüzde din ilişkisinin incelenmesi halen güncel bir araştırma konusu olarak varlığını devam ettirmektedir. Bu çalışmada Kayseri Kapalı Ceza infaz Kurumu hükümlüleri üzerinde uygulamalı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Suç ve din arasındaki ilişkinin ölçülmesi için Kayseri Kapalı Ceza İnfaz kurumunda bulunan 11'i kadın 206'sı erkek olmak üzere toplam 217 hükümlüye anket uygulanmıştır. Anketler yoluyla elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programından istifade edilerek analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda hükümlülerin dini algı ve tutumları, dini sosyal davranışları, dinin sosyal kontrol gücüne yönelik görüşleri ile algılanan dini yeterlilikleri arasında orta düzeyde pozitif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Being as old as humanity and having a very important function is social life, religion is one of the important structures that have the ability to hold people, groups, and communities together. Religion, existence of which is felt from traditional societies to secular ones, is still one of the most powerful institutions in social life, although the problem domain has been narrowed due to the development of scientific activities. Crime, on the other hand, is a behavior that harms social trust and integration. In this context, it is seen that investigating the relationship between crime and religion is important. The main problematic of the researches on this subject in the last century was the questioning whether there was a relationship between having religious behaviors and committing crimes. Today, the study of this relationship still exists as a current research topic. In this study, an applied research was carried out on the convicts of Kayseri Closed Penal Execution Institution. In order to measure the relationship between crime and religion, a questionnaire was conducted on 217 convicts, 11 of whom were females and 206 were males. The data obtained through questionnaires were analyzed using the SPSS 24.0 package program. As a result of the study, it has been determined that there is a moderate positive relationship between the convicts' religious perceptions and attitudes, religious social behaviors, views on social control power of religion, and perceived religious competencies.