Understanding collaborative action in emergent work ecosystems: Makerspaces
Gelişen yeni çalışma ekosistemlerinde iş birliğinin anlaşılması: Yaratım atölyeleri
- Tez No: 695735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEKTA BAKIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Karşılaşılan tasarım sorunları gittikçe karmaşıklaştıkça, farklı disiplinlerden profesyonellerle ekip oluşturmanın önemini gösteren kapsamlı tasarım çözümleri için farklı uzmanlığa duyulan ihtiyaç kaçınılmaz hale gelmektedir. İşbirlikçi ekiplerin ortaya çıkmasıyla birlikte, çalışma çerçevelerinin önemi öne çıkmış ve disiplinler arası, çok disiplinli ve disiplinler ötesi olmak üzere işbirlikçi çalışma çerçeveleri tanıtılmıştır. Bu çalışma çerçeveleri, profesyoneller arasındaki etkileşimin türünü ve düzeyini belirler, çeşitli fırsatları ve zorlukları destekler. Geleneksel çalışma ortamlarının yanı sıra, örgütsel, mekansal ve sosyal boyutlar açısından farklı işbirlikçi yapıları içeren yaratım atölyeleri gibi yeni çalışma ekosistemleri de ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, yaratım atölyelerindeki işbirliği dinamiklerini bu boyutlarla araştırmakta ve yaratım atölyeleri tarafından sağlanan yeni işbirliği zihniyetini, yöntemlerini ve araçlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yaratım atölyeleri öğelerini ve bunların işbirlikçi etkinlik üzerindeki etkilerini anlamak, yeni işbirliği modellerinin oluşturulmasına katkıda bulunacaktır. Araştırma kapsamında hem yaratım atölyeleri üyeleri hem de hizmet sağlayıcıları ile derinlemesine görüşmeler yapılmış ve katılımcıların deneyimleri ve içgörüleri aracılığıyla yaratım atölyelerinde örgütsel, mekansal ve sosyal unsurlar göz önünde bulundurularak işbirlikçi eylemler analiz edilmiştir. Toplanan verilerin analizine dayanarak üç ana sonuç çıkarılmıştır. İlk olarak, yaratım atölyeleri ilgi alanına dayalı bilginin disiplin alanlarını bulanıklaştırdığı disiplin dışı bir işbirliği ortamı sunar. İkincisi, bu yaratım odaklı alanlarda üretilen somut nesneler öğrenmeyi işbirliği içinde geliştiren araçlar haline gelir. Son olarak, işbirliğinin itici güçleri, hedef odaklı ve yer tabanlı işbirlikçi yapım olarak yaratım atölyeleri arasında farklılık gösterir.
Özet (Çeviri)
As the design problems confronted are getting more complex, the necessity of different expertise becomes inevitable for comprehensive design solutions which indicate the importance of forming teams with professionals from diverse disciplines. With the emergence of collaborative teams, the importance of working frames has become prominent, and collaborative working frames have been introduced, namely interdisciplinary, multidisciplinary, and transdisciplinary. These working frames determine the type and level of interaction between professionals, espousing various opportunities and challenges. Apart from traditional working environments, there are emergent work ecosystems – such as makerspaces – that involve varying collaborative structures in terms of organizational, spatial, and social dimensions. This study investigates the collaboration dynamics in makerspaces through these dimensions and aims to analyze the new collaboration mindset, methods, and toolkits provided by makerspaces. Understanding the makerspace elements and their effects on the collaborative activity will contribute to setting up novel collaboration models. In the scope of the research, in-depth interviews with both makers and makerspace facilitators were conducted and collaborative action in makerspaces was analyzed considering organizational, spatial, and social elements through the experiences and insights of the participants. Based on the analysis of the gathered data, three main conclusions were drawn. Firstly, makerspaces introduce a non-disciplinary collaboration environment where interest-driven knowledge blurs the disciplinary fields. Secondly, tangible means produced in these making-oriented spaces become tools that enhance learning collaboratively. Lastly, drivers of the collaboration vary among makerspaces as goal-driven or place-driven collaborative making.