Yedi İklim Türkçe ve Türkçeye Yolculuk yabancılar için Türkçe setleri okuma ve dinleme b2 seviye etkinliklerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative examination of b2 level reading and listening activities of yedi̇ i̇kli̇m Türkçe and Türkçeye yolculuk Turkish sets for foreigners
  1. Tez No: 695745
  2. Yazar: MOHAMMAD MASIH HANAFI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN TANRIKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Geçmişten günümüze eğitim ve öğretimde, aynı zamanda yabancı dil öğretiminde ders kitapları en çok kullanılan materyaller olarak görülmekte ve bu amaçla farklı yayınevleri ve merkezler tarafından farklı ders kitapları hazırlanmaktadır. Bu çalışmada da yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan Yedi İklim Türkçe ve Türkçeye Yolculuk öğretim seti dinleme ve okuma etkinlikleri süreç, diğer becerileri destekleme ve kültür aktarımı açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Doküman analizi yöntemi kullanılan bu çalışmanın bulugular ve yorumlar bölümünde Yedi İklim Türkçe ve Türkçeye Yolculuk öğretim setleri karşılaştırmalı incelenmiştir. Dinleme becerisi diğer becerilere göre etkinlikleri açısından geride kalığı tespit edilmiş; Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti'inde dinleme becerisine daha verimli etkinliklerin bulunduğu gözlemlenmiştir. Okuma etkinliklerinin her iki öğretim setinde diğer becerilere göre ön plana çıktığı ve diğer beceriler ile bütünlük içinde olduğu tespit edilmiştir. Dinleme süreci açısından dinleme öncesi ve sırası sürecinin ihmal edildiği; okuma süreci açısından ise okuma öncesine ait ünitelerin başlangıcında hazırlık çalışmaları dolaylı olarak verildiği ve okuma sırası sürecinin ihmal edildiği gözlemlenmiştir. Dinleme ve Okuma etkinliklerinin diğer dil becerilerini destekleme açısından her iki öğretim setinin başarılı olduğu ancak Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti dinleme ve okuma etkinliklerinin yazma ve konuşma becerilerini destekleyecek sayıca fazla alıştırmalar barındırdığı gözlemlenmiştir. Kültür aktarımı açısından her iki öğretim setinin başarılı olduğu ancak Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti hedef kültüre ait görselleri barındırdığı açısında ve Türkçeye Yolculuk Öğretim Seti sayısal olarak fazla kültür ögelerini barındırdığı açısından ön planda olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında her iki öğretim setleri üzerine karşılaştırmalı olarak elde edilen bulgular değerlendirilerek önerilerde bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, textbooks are seen as the most used materials in education and training, as well as in foreign language teaching, and different textbooks are prepared by different publishing houses and centers for this purpose. In this thesis, listening and reading activities of Yedi İklim Turkish and Türkçeye Yolculuk teaching set used in teaching Turkish as a foreign language were comparatively examined in terms of process, supporting other skills and transferring culture. Yedi İklim Turkish and Türkçeye Yolculuk teaching sets were examined comparatively in the findings and comments section of this thesis, in which the document analysis method was used. It has been determined that listening skill activities are behind in terms of their effectiveness compared to other skills; It has been observed that there are more productive activities for listening skills in the Yedi İklim Turkish Teaching Set. It has been determined that reading activities come to the forefront compared to other skills in both teaching sets and are in harmony with other skills. In terms of the listening process, pre-listening and during-listening processes are neglected; In terms of the reading process, it was observed that the preparatory work was indirectly given at the beginning of the pre-reading units and the reading order process was neglected. It has been observed that both teaching sets are successful in terms of supporting other language skills of listening and reading activities, but listening and reading activities of Yedi İklim Turkish Teaching Set contain too many exercises and questions to support writing and speaking skills. It has been observed that both teaching sets are successful in terms of cultural transfer, but Yedi Climate Turkish Teaching Set is in the foreground in terms of containing the visuals of the target culture and the Türkçeye Yolculuk Teaching Set in terms of containing numerically more cultural elements. In the conclusion part of the thesis, it has been tried to make suggestions by evaluating the comparative findings on both teaching sets.