Erken dönem mikozis fungoides ve taklitçi lezyonları arasında Argirofilik çekirdekçik düzenleyici bölgeler (AGNORS) boyama yönteminin tanıya katkısı ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the contribution of agnor staining method to the diagnosis and its relationship with clinicopathological parameters in the differentiation of EARLY mycosis fungoides and mimicker lesions
- Tez No: 695746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÖZLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızın amacı erken evre mikozis fungoides (MF) olguları ile histopatolojik olarak ekzositoz gösteren inflamatuvar dermatozların, AgNOR (Argirofilik çekirdekçik düzenleyici bölge) boyama yöntemi kullanılarak ayırt edilmesinin sağlanması ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Histopatolojik olarak MF tanısı almış 30 olgu ve ekzositoz gösteren 30 inflamatuvar dermatoz (İD) olgusu retrospektif incelenmiştir. AgNOR boyalı preparatlardaki epidermis ve dermiste bulunan 30'ar adet lenfosit fotoğraflanıp her lenfositteki ortalama AgNOR sayısı ile total AgNOR alanı/Total çekirdek alanı oranı değerleri (TAA/TÇA) hesaplanmıştır. Her bir grubun AgNOR parametrelerindeki değişiklikler karşılaştırılarak, bulunan sonuçların istatistiksel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of our study is to use AgNOR (Argyrophilic nucleollar regulatory region) staining to differentiate between early stage mycosis fungoides (MF) cases and inflammatory dermatoses showing histopathological exocytosis, and to assess their relationship with clinicopathological parameters. Materials and Methods: Thirty cases of histopathologically confirmed MF and thirty cases of inflammatory dermatosis with exocytosis were reviewed retrospectively. In AgNOR stained preparations, 30 cells in the epidermis and dermis were imaged, and the average AgNOR number in each lymphocyte, as well as the total AgNOR area/Total core area ratio (TAA/TCA), were computed. The results were statistically analyzed by comparing the changes in each group's AgNOR parameters. Results: In both the dermis and epidermis of MF patients, the mean AgNOR number and total AgNOR area/Total core area (TAA/TCA) ratio were statistically higher than in IDs.