Keçi sütlerinde ısıl işlem uygulamasının süt melatonin ve vitamin c düzeylerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of heat treatment on milk melatonin and vitamin c levels in goat milk
  1. Tez No: 695747
  2. Yazar: MEDİNE DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR PEKER AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Sports, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu projede keçi sütünde pastörizasyon işlemi (72 oC'de 15 saniye) ve geleneksel olarak evlerde uygulanan kaynatma işleminin (100 oC'de 5 dakika) süt melatonin, vitamin C ve total protein düzeylerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmada özel bir keçi çiftliğinden, nisan ayında temin edilen 20 adet sağlıklı keçinin (10 Halep, 10 Kilis keçisi) sütü materyal olarak kullanıldı. Sütler, sabah meradan dönen (10:30-11:00 arasında) keçilerden rutin süt sağımı sırasında temin edildi. Her bir süt örneği, çiğ süt, pastörizasyon işlemi (72 oC'de 15 saniye) ve kaynatma işlemi (100 oC'de 5 dakika) uygulanan olmak üzere 3'e bölündü. Çiğ, pastörize ve kaynatılmış sütlerde melatonin düzeyleri ticari ELİSA kiti ile, vitamin C ve total protein düzeyleri manuel spekrotofotometrik yöntemlerle belirlendi. Bulgular: Kaynatma işlemi uygulanan süt örneklerinde melatonin düzeyleri (4,20±0,39 pg/ml), çiğ süt (3,19 ± 0,25 pg/ml) ve pastörizayon işlemi (3,42 ± 0,24 pg/ml) uygulanan örneklere kıyasla yükseldi (p 0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this project, it was aimed to investigate the effects of pasteurization (15 seconds at 72 ºC) and boiling processes (5 minutes at 100 ºC) on goat milk melatonin, vitamin C and total protein levels. Material and Methods: The milk of 20 healthy goats (10 Aleppo, 10 Kilis goats) obtained from a private goat farm were used as materials. In April, milk was supplied from goats that returned from pasture in the morning (between 10:30 and 11:00) during routine milking. Each milk sample was divided into 3 for raw milk, for pasteurization process (15 seconds at 72 ºC) and for boiling process (5 minutes at 100 ºC). Melatonin levels in raw, pasteurized and boiled milk were determined with commercial ELISA kit, while, vitamin C and total protein levels were determined by manual spectrophotometric methods. Results: Melatonin levels in boiled milk samples (4.20 ± 0.39 pg/ml) increased (p 0,05).