Sürdürülebilir kalkınma ekseninde sakin şehir (cittaslow) hareketi: Avanos'un sakin şehir olma(ma) süreci
The Cittaslow movement on the axis of sustainable development: Process Of Avanos' becoming a slow city or not
  1. Tez No: 695750
  2. Yazar: SUNA AKDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Kültür Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küreselleşme ile gelen hızlı tüketim anlayışı kendini her alanda olduğu gibi şehir yaşamında da göstermiş ve yıpranan şehirler bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. Kentsel yaşamda doğal kaynakların düzensiz kullanılması nedeniyle, su ve hava kirliliği gibi çevresel problemler giderek arttığı için küreselleşmeye karşı yeni kent yaklaşımları ortaya çıkmıştır. Küreselleşmenin olumsuzluklarına bir başkaldırı olarak ortaya çıkan Sakin Şehir (Cittaslow) Hareketi, şehirlerin tekrar kendilerini revize etmeleri ve sürdürülebilirliklerini korumaları konusunda öncü durumuna gelmiştir. 1986'da Slow Food (Yavaş Beslenme) olarak ortaya çıkan bu Hareket, 1999 yılında Sakin Şehir Ağı'nı ortaya çıkarmıştır. Dünyada 30 ülkeden 278 kent, Sakin Şehir Birliği'ne üye olabilmek için gerekli çalışmaları yapmıştır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilgi gören bu Hareket'in üye sayısı her geçen gün artmaktadır. Son olarak 2020 yılında Güdül'ün de birliğe üye olmasıyla ülkemizde bu sayı 18'e yükselmiştir. Bu çalışmada ise Kapadokya Bölgesi'nin önemli merkezlerinden biri olan Avanos'un Cittaslow Hareketi'ne üye olma ya da olmama potansiyeli üzerine bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Avanos, mimari dokusu, tarihi, doğal, kültürel zenginlikleri ve Kızılırmak'ın şehre kattığı sakinliği ile Cittaslow Ağı'na üye olabilecek ilçeler arasına girme ihtimali yüksek olan bir ilçedir. Buradan yola çıkarak ilk önce Sakin Şehir Birliği'nin belirlemiş olduğu 72 kriter incelenmiş ve kriterlerle ilgili gerekli saha çalışması yapılmıştır. Saha çalışmasından sonra genel bir durum değerlendirmesi ortaya konmuştur. Son olarak Avanos'un Sakin Şehir Ağı açısından değerlendirilmesi adına, belirlenen 15 kişi ile bir görüşme gerçekleştirilmiş ve bu kişilere 9 soru yöneltilmiştir. Mülakat çalışmasında Avanos'un birliğe üye olması halinde şehrin nasıl bir süreç ile karşı karşıya kalabileceği üzerine bir durum değerlendirmesi yapılmıştır. Katılımcıların görüşleri ile Sakin Şehir Birliği'ne üye olan kentlerde yapılan mülakat/anket çalışmaları karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalı analizde, varılan sonuçların aynı doğrultuda olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of fast consumption that came with globalization showed itself in city life as well as in every field, and worn-out cities were negatively affected by this situation. Due to the irregular use of natural resources in urban life and environmental problems such as water and air pollution, new urban approaches have emerged against globalization. The Cittaslow Movement, which emerged as a rebellion against the negativities of globalization, has become a pioneer for cities to revise themselves and ensure their sustainability. This network which was emerged as Slow Food Movement in 1986, thereafter revealed the Cittaslow movement network in 1999. 278 cities from 30 countries in the world have done the necessary work to become a member of this Union. The number of members of this movement, which draws the interest in our country just like in the world, is increasing day by day. Lastly, in 2020, the number of members increased to 18 after Güdül became a member of Cittaslow. In this study, a study was conducted on the potential of Avanos District, one of the important centers of the Cappadocia Region, to become a member of the Cittaslow Movement.Avanos is a town which has high potential of becoming a member of Cittaslow network with its architectural texture, natural and cultural diversities and the serenity that is contributed to the town by Kızılırmak. Starting with this movement, first of all, 72 criteria determined by the Slow City Movement were examined and the necessary field work was carried out. After the fieldwork, a general situation assessment was made. Next, an evaluation is presented. A study has been carried out on of Avanos whether or not to become a member of the Cittaslow. Finally, in order to evaluate Avanos in terms of the Cittaslow, an interview was held with 15 determined people and 9 questions were asked to these people. In the interview study, a situation assessment was made on what kind of process the city would face if Avanos became a member of the Cittaslow. The views of the participants were compared with the interviews/surveys conducted in the cities that are members of the Cittaslow. In the comparative analysis, it is seen that the results are in the same direction.