Tarımsal kalkınma kooperatif markalarının tüketici odaklı pazarlama yaklaşımlarına göre marka algılarının değerlendirilmesi.Bir örnek ile yeniden konumlandırma önerisi
Evaluation of brand perceptions of agricultural development cooperative brands according to consumer-centered marketing approaches. Repositioning proposal with an example.
  1. Tez No: 792896
  2. Yazar: FEVZİ GÖKALİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İGE PIRNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Tarımsal kalkınma kooperatifleri bir ülkenin kalkınma politikaları içinde her zaman büyük öneme sahip olmuşlardır. Bunlar, üretici kimliği taşıyan üyeleri aracılığı ile kalite standartı yüksek ürünleri üretmek amaçlı oluşmuş ve Türk Ticaret Kanunu içinde işletme olarak adlandırılan yapılardır. Üreticiler, ürünlerinin katma değer kazanmasını da sağlamak istemektedirler. Dünya'da ve ülkemizde değişen alışkanlıkları, özellikle gıda ürünlerinde beklentileri etkilemekte,“organik”ve“doğal sürdürülebilir ürün”lere doğru talep oluşmaktadır. Tarımsal kalkınma kooperatifleri, yüksek nitelikli üretim yapma ve işletme bilimi içinde yer alan uygun pazarlama stratejileri kullanımı yollarıyla tüketicilerin satın alma davranışlarını etkileme gücüne sahiptirler. Amaçlanan, yeniden konumlandırma stratejileri ile, ülkemiz tarımsal kalkınma kooperatifleri markalarından birine dair müşteri odaklı marka olabilme ekseninde stratejileri derleyebilmektir.
Özet (Çeviri)
Agricultural development cooperatives have always been of great importance in the development policies of a country. These are structures that have been formed to produce products with high quality standards through their members bearing the identity of a manufacturer and are called enterprises within the Turkish Commercial Code. Manufacturers also want to ensure that their products gain added value. Changing habits in the world and in our country affect expectations especially in food products, and demand for“organic”and“natural sustainable products”is created. Agricultural development cooperatives have the ability to influence the purchasing behavior of consumers through high quality production and the use of appropriate marketing strategies within management science. The aim is to compile strategies for the brand of agricultural development cooperatives, on the axis of being a customer-oriented brand, with repositioning strategies. As a result of the in-depth focus interviews applied to 61 participants, who were divided into three groups as“never consuming”,“rarely consuming”and“frequent consuming”products on the basis of consumption of that products, it is seen that cooperative brands apply modern marketing approaches in a limited way. It is seen that they are lacking in the basic processes of developing new distribution channels, conveying their messages through new media channels and making the brand identity unique. It has been determined that these brands exhibit a marketing approach that is far from being a customer-oriented brand yet.