Serbest dişeti greft kanlanmasının Xenon-133 klirens yöntemi ile değerlendirilmesi
Blood flow to free gingival grafts in mandibular labial vestibuloplasty measured Xe-133 clearance technique
- Tez No: 69576
- Danışmanlar: PROF. DR. S. HASAN MERİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
79 ÖZET Araştırmamızda, Xenon-133 klirens yöntemi ile serbest dişeti greftlerinin kan akımlarının tesbiti yapıldı. Çalışma, yaşları 16-45 arasında değişen 27 kadın, 7 erkek, toplam 34 hastanın 48 dişi üzerinde yürütüldü. Hastalara klinik muayenelerini takiben, diştaşı temizliği ve kök yüzeyini düzleştirme işlemleri uygulandı. Operasyon öncesi; plak, gingival indeks, cep derinlikleri, klinik ataşman, keratinize dişeti yüksekliği ve operasyon sırasında greft boyutları ölçüldü. Ayrıca greft kalınlıkları belirlendi. Operasyon öncesi, hastaların alıcı ve verici bölge kan akımları ölçüldü. Uygulama sonrası greftin 1, 10, 20, 40.günlerde kan akımı ölçümleri tekrarlandı. Alıcı ve verici bölgeler ortalama kan akımları, 51.5011+6.2210 ml/100gr/dak; 60.2250±5.2687 ml/1 OOgr/dakika bulundu. Birinci, 10, 20, 40.günlerdeki ortalama kan akımları; 15.8980±1.3332 ml/1 00gr/dak, 25.091313.2608 ml/1 OOgr/dak, 43.8774 ± 4.0803 ml/100gr/dak ve 51.9758 ± 5. 9382ml/1 OOgr/dakika bulundu. Kan akımında birinci günde azalmayı takiben, 10, 20 ve 40. günlerde artış gözlendi. Birinci güne oranla diğer ölçüm günleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Greft kanlanmasının yatak kanlanması ile direkt ilişkili olduğu saptandı. Serbest dişeti grefti kalınlığı ile kanlanma arasında lO.günde bir bağıntı kurulurken; greft alanı ile kanlanma arasında bir ilişki saptanamadı. Klinik verileri değerlendirdiğimizde keratinize dişeti miktarında artış ve sekonder olarak kök yüzeyi kapanması yani creeping attachment saptandı. Sonuç olarak: serbest dişeti grefti uygulaması sonrası keratinize dişeti miktarının artırıldığı ve Xe-133 klirens yönteminin, greft kan akımını ölçmede hassas bir yöntem olduğu ve yara iyileşmesini geciktirmediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY This study has been caried on 48 teeth of 34 patients (27 female, 7 male), age ranging between 16 to 45. Following baseline clinical examination all patients received scaling and root planning. Before the surgical intervention, plaque, gingival index, pocket depth, clinical attachmnet level, width of keratinizad gingiva and during the operation, width and heigth of free gingival graft were recorded. Thickness of free gingival grafts were measured under x 10 magnification. In 34 patients, the blood flow in recipient and donor areas were measured by injection of Xenon-133. Xenon clearance in the free gingival garfts were detemined at intervals of 1, 10, 20 and 40th days. The mean blood flow in the alveolar (recipient area) and palatal (donor area) mucosa were determined to be 51.501 1± 6.2210 ml/100gr/min and 60.2250±5.2687 ml/100gr/min. After the surgery, the mean blood flow in the grafts at first, 10th, 20th and 40th days were 15.8980±1.3332ml/100gr/min; 25.091 3±3.2608 ml/100gr/min; 43. 8774+4. 0803ml/1 OOgr/min; 51. 9758+5. 9382ml/100gr/min respectively. 10th, 20th, 40th days values were compared to first day value, the diffirence between them was statistical significant. The mean blood flow decrased on first day, and then increase reached to the initial value of recipient area. decrased on first day, and then increased on 10th, 20th days and finaly The blood flow of graft was found to be correlated with the thickness of the graft 10th days. Our results indicated that free gingiva grafts increased the width of keartinized gingiva and creeping attachment occured. Xe-133 clearance method was observed to be reliable to determine the blood flow in free gingival grafts with no impact on healing.