FMC Nurol Savunma Sanayi Anonim Şirketi'nde gürültünün çalışanlar üzerindeki fizyolojik ve psikolojik etkilerinin boyutları
The Dimensions of psychological and physiological effects of noise on workers at the FMC Nurol Defense Industries Inc.
  1. Tez No: 69577
  2. Yazar: İLKNUR KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
92 IX. ÖZET İşitme duyusu, kişinin çevreyle ilişkilerini sağlayan en önemli fonksiyonlardan biridir, öyle ki, bu duyunun azalış ve kaybı kişi yaşamında son derece önemli organik ve fonksiyonel bozukluklara yol açar. Bu önemli duyu fonksiyonunun kaybında etkili olan en önemli faktörlerden biri olan gürültü, çağımızın en önemli sorunlarından biridir. Endüstriyel gürültünün çalışanlar üzerindeki etkilerinin araştırılması için metal işkolunda çalışan bir fabrikadaki gürültüye maruz kalan 105 işçi inceleme kapsamına alınmıştır. İşçilerin gürültü konusuna yaklaşımları, gürültünün fizyolojik ve psikolojik etkilerinin tespiti için çalışanlara anket uygulanmış, işe giriş ve son yapılan kulak odyometrik sağlık raporları incelenmiştir. İşyeri ortamında gürültü ölçümleri yapılmıştır. Yapılan incelemelerin sonucunda ;yaş ilerledikçe ve çalışılan süre artıkça işitme kaybının oluştuğu veya artığı gözlenmiştir. Gürültüye maruz kalan, 105 işçinin işe giriş odyometrik test raporları ile son yapılan (1997 yılında) kulak odyometrik test raporları karşılaştırılmış ve % 63.8' inin (67 kişi) işitme düzeyinin değişmediği fakat geri kalan % 36.2' sinde (38 kişi) işitme kaybı oluştuğu veya artığı tespit edilmiştir.93 İnceleme kapsamına alınan metal işkolunda çalışan bu fabrikada gürültü kontrolü için hiç bir mühendislik önlem alınmadığı, gürültü kontrolünde sadece kulak koruyucusu kullanıldığı tespit edilmiştir. Gürültünün, insan sağlığı için hem fizyolojik hemde psikolojik açıdan zararlı olduğu ve gürültü kontrolünün sadece kulak koruyucuları ile yeteri kadar sağlanamadığı, öncelikle mühendislik (teknik) önlemlerin alınması gerektiği tespit edilmiştir. SUMMARY Hearing is one of the most important aspect that helps an individual co-operate with the environment. The decrease or loss of this sense may lead to very important organic and functional disorders in a person's life. The main factor that cause the loss of hearing is noise which is also one of the most important problems of our century. In order to search the effects of the industrial noise on workers who work on metal field. A study has been done one 105 workers. To determine the workers attitude towards the noise and the psychological and physiological effects of noise, a questionnaire has been applied on workers and health reports of ear odyometry which was done entering and leaving the job have been studied. The noise measurements have been done in the working area. It has been observed that hearing loss was occurred or increased, when the age is older and the working period is long. ^,:M
Özet (Çeviri)
93 İnceleme kapsamına alınan metal işkolunda çalışan bu fabrikada gürültü kontrolü için hiç bir mühendislik önlem alınmadığı, gürültü kontrolünde sadece kulak koruyucusu kullanıldığı tespit edilmiştir. Gürültünün, insan sağlığı için hem fizyolojik hemde psikolojik açıdan zararlı olduğu ve gürültü kontrolünün sadece kulak koruyucuları ile yeteri kadar sağlanamadığı, öncelikle mühendislik (teknik) önlemlerin alınması gerektiği tespit edilmiştir. SUMMARY Hearing is one of the most important aspect that helps an individual co-operate with the environment. The decrease or loss of this sense may lead to very important organic and functional disorders in a person's life. The main factor that cause the loss of hearing is noise which is also one of the most important problems of our century. In order to search the effects of the industrial noise on workers who work on metal field. A study has been done one 105 workers. To determine the workers attitude towards the noise and the psychological and physiological effects of noise, a questionnaire has been applied on workers and health reports of ear odyometry which was done entering and leaving the job have been studied. The noise measurements have been done in the working area. It has been observed that hearing loss was occurred or increased, when the age is older and the working period is long. ^,:M94 When the job entry ear odyometric test reports of 105 workers who were subjected to noise have been compared with the last ones (in 1997), it has been observed that the hearing level of 63.8 % of then weren't changed but 36.2 % of the rest became face to face with hearing loss problem or the problem was increased. It has been deserved that no engineering precautions for noise control were taken in the factory which has been studied on metal field. Only ear protectors have been used for controlling the noise. The noise is harmful for human health in both psychological and physiological ways. Only ear protectors aren't enough for sustaining noise control. As a result it has been deserved that firstly technical precautions must be taken.