Aşılı patlıcanda verim, kalite ve toprak kökenli hastalıklar (Fusarium oxysporium f. sp. melonis ve Verticillium dahlia) üzerine farklı anaçların etkisi
Effect of different rootstocks on yield, quality and soil borne diseases (fusarium oxysporium f. sp. melonis ve verticillium dahlia) in grafted eggplant
- Tez No: 695771
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİF GEBOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Patlıcan (Solanum melongena L.) yetiştiriciliğinde Verticillium dahliae ve Fusarium oxysporium f sp. melongenae gibi toprak kökenli hastalık etmenleri önemli verim kayıplarına neden olmaktadır. Dayanıklı anaçlar üzerine aşılama yapmak bu hastalıkların kontrolünde etkili bir yöntemdir. Aşılama aynı zamanda verim ve kalite artışı da sağlamaktadır. Patlıcan, aşılamanın etkili olduğu sebze türlerinden biridir. Bu çalışmada farklı anaçlar üzerine aşılanmış Anamur RZ Fı ve A117 Fı ticari patlıcan çeşitlerinin steril ve kontamine olmuş koşullarda verim ve kalite özellikleri ile Verticillium ve Fusarium solgunluklarına karşı dayanıklılıkları incelenmiştir. Hawk, Hercules, Hikyaku, Köksal Fı, Boğaç, Conan, KingKong ve Anafor anaçları üzerine aşılanan patlıcanlar aşısız ve kendi üzerine aşılı bitkilerle karşılaştırılmıştır. V. dahliae ve F. oxysporium ile bulaşık ortamlarda pazarlanabilir meyve sayısı ve pazarlanabilir meyve verimi önemli ölçüde artmıştır. Özellikle KingKong (domates) ve Hawk (Solanum torvum) anaçları en yüksek performansı göstermiştir. Steril koşullarda sadece Hawk, KingKong ve Hikyaku anaçlarına aşılı bitkilerde pazarlanabilir verim artarken, diğer anaçlar üzerine aşılanan uygulamalarda verim kontrol bitkilerinden daha düşük çıkmıştır. Steril koşullarda Hawk, KingKong, Boğaç ve Anafor anaçlarına yapılan aşılamalarda ortalama meyve ağırlığında önemli artış olurken, diğer anaçlarda önemli bir artış olmamıştır. Aşılamanın patlıcan meyvelerinin kuru ağırlığı, pH'ı ve titre edilebilir asitliği üzerine etkisi olmazken, suda çözünebilir kuru madde miktarında azalmaya neden olmuştur. Sonuç olarak, patlıcan yetiştiriciliğinde aşılamanın kullanılması Verticillium ve Fusarium gibi toprak kökenli patojenlere karşı önemli düzeyde koruma sağlamasının yanında verimde de önemli artışlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Soilborn diseases such as Verticillium dahliae and Fusarium oxysporium f. sp. melongenae often causes significant reductions of yield in eggplant (Solanum melongena L.). Grafting on resistant rootstocks is an effective method to control this diseases. It is also used to improve yield and fruit quality. Eggplant is an important vegetable crop that benefits significantly from grafting. In this study, effect of different rootstocks on yield, quality and resistant to Verticillium and Fusarium wilts of commercial eggplant cultivars Anamur RZ Fı and A117 Fı were tested in steril and contamined conditions. The eggplants were grafted onto several rootstocks, including Hawk, Hercules, Hikyaku, Köksal Fı, Boğaç, Conan, KingKong and Anafor, compared with nongrafted and selfgrafted control plants. Marketable fruit number and marketable fruit yield were significantly increased by grafting when inoculated with V. Dahliae and F. oxysporium. In particular, KingKong (tomato) and Hawk (Solanum torvum) rootstocks showed the highest performance. In steril conditions, marketable yield increased only in plants grafted on Hawk, KingKong and Hikyaku rootstocks, while other rootstocks did not increase yield compared with control plants. Grafting on Hawk, KingKong, Boğaç and Anafor rootstocks resulted significant increase in average fruit weight, while other rootstocks did not in the steril conditions. While grafting had no effect on dry weight, pH and titretable acidity of eggplant fruits, it caused a decrease in the amount of total solible solid dry matter. As a result, the use of grafting in eggplant cultivation will provide significant increases in yield as well as providing significant protection against soil-borne pathogens such as Verticillium and Fusarium wilts