Biyogaz tesisi kaynaklı organik gübrenin model bitki buğdayın gelişimi ve besin elementleri alımı üzerine etkisi
Effect of biogas facility from organic fertilizer on model plant wheat development and nutritional elements uptake
  1. Tez No: 695770
  2. Yazar: KÜBRA DİLAN HACİRÜSTEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN BÜLENT ERENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezi, son yıllarda kullanımı yaygınlaşan organomineral gübrelerin etkinliklertini test etmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, biyogaz tesisi kaynaklı organik gübre (OG) ile bir arada veya ayrı ayrı yerlere uygulanan azot (N), fosfor (P) ve potasyum(K)un model bitki buğdayın (Triticum aestivum L.) gelişimi, besin elementi alımını ortaya koyma düşüncesiyle sera koşullarında saksı denemesi şeklinde gerçekleştirilmiştir. İki farklı gübre uygulama tekniği (serperek kök derinliğine karıştırma ve yüzey altına) taklit edilip, biyogaz tesisi kökenli organik gübrelerin etkinlikleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, bitki besin elementleriyle bir arada (tüm saksıya karıştırma ve özellikle de yüzeyin 5 cm altına) uygulanan OG'nin bitki gelişimi üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu görülmüştür. Yüzeyin 5-10 cm altına karıştırma şeklindeki uygulamanın etkisi ise en düşük seviyede olmuştur. Yapılan korelasyon analizine göre ise, en yüksek yüzeyin 5 cm altına uygulama olmak üzere, OG uygulamasıyla bitkilerin yeşil aksam kuru ağırlıkları ve P alımları arasında önemli düzeyde ilişkiler bulunmuştur. Korelasyon analizleri sonuçlarına göre en zayıf ilişkiler ise yüzeyin 5-10 cm altına karıştırma şeklindeki uygulamalarda görülmüştür. Çalışmada, N, P ve K'un tüm saksıya karıştırıldığı, OG'nin ise yüzeyin 5-10 cm altına karıştırma veya 5 cm altına uygulandığı koşullarda ise OG ve bitki besin elementlerinin bir arada uygulandığı koşullarda tespit edilen özellikle OG uygulaması ve yeşil aksam gelişimi ve P alımı arasındaki ilişkiler ortadan kalkmıştır. Sonuçlar, bitki besin elementleri ile bir arada uygulanan OG'nin bitkilerin P başta olmak üzere besin elementleri alımını iyileştirerek onların kullanım etkinliklerini artırabileceğini göstermiştir. Ancak, çalışmaların tarla koşullarında test edilip, uygulamadaki doğruluklarının da analiz edilmesine ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
This MSc Thesis aimed to test the effectiveness of organomineral fertilizers, which have been becoming widespread recently. For this purpose, a pot experiment in greenhouse conditions was conducted to test the effect of biogas plant originated organic fertilizer (OF) applied together with nitrogen (N), phosphorus (P), and potassium (K) or separately on the growth and the nutrient uptake of model plant wheat (Triticum aestivum L.). Two different fertilizer application techniques (incorporating to root depth and 5 or 5-10 cm below soil surface) were imitated, and the effectiveness of biogas plant based OF was determined. According to the results obtained, the OF applied together with plant nutrients (mixing in the whole pot and especially to the 5 cm below the surface) had a positive effect on plant growth. The effect of the application in the form of mixing 5-10 cm below the surface was at the lowest level. According to the correlation analysis, very closed positive relationships were found between the OF application to 5 cm below the surface and the shoot dry weight and P uptake. The results of the correlation analysis showed that the weakest relationships were observed in the applications in the form of mixing 5-10 cm below the surface. Opposite to the conditions where the OF and plant nutrients applied together, the relations between OF and the shoot growth and P uptake were disappeared in the treatments in which N, P, and K are mixed in the whole pot and OF is applied 5-10 cm below the surface or applied to the band 5 cm below the surface. The results showed that the OF applied in combination with plant nutrients can increase the nutrient use efficiency of plants by improving the uptake of nutrients, especially P. However, there is a certain need to test these results under field conditions and analyze their accuracy in practice.