Designing for user intentions (dui): supporting early designphases for promoting behavior change in personal careand hygiene practices for water effectiveness inbathroom environment
Kullanıcı eğilimlerine yönelik tasarım: banyoortamında su etkinliği için kişisel bakım ve hijyenpratiklerinde davranış değişikliğini teşvik etmekamacıyla erken tasarım aşamalarının desteklenmesi
- Tez No: 695774
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bireylerin sürdürülebilir olmayan davranışlarıyla şekillenerek sürekli artan evsel su talebi, dünyanın birçok bölgesinde su kaynaklarını tehdit etmektedir. Tasarımın, bireylerin çevreleriyle etkileşim kurma biçimlerini etkileyerek, kullanım davranışlarının çevresel etkilerini azaltmaya yönelik olanaklar sunduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Ancak, davranışlar etkilenmesi zor olan birtakım faktörler tarafından belirlendiğinden, kullanımın zararlı etkilerini azaltmayı amaçlayan tasarım müdahaleleri davranış değişikliğini sağlamayabilir. Bu doktora çalışması banyo ortamındaki kişisel bakım ve hijyen pratiklerine odaklanarak, yoğun su kullanımının davranışsal nedenlerinin anlaşılması, kullanıcıların sürdürülebilir davranışları benimsemeye yönelik farklı eğilimlerinin tanımlanması ve davranış değişikliği için tasarım stratejilerinin belirlenmesi aracılığıyla suyun verimli kullanımı için davranışların etkilenmesine yönelik fikir geliştirme sürecinin desteklenmesini hedeflemektedir. Araştırma, su tüketimiyle ilgili mevcut davranışları, tutumları ve niyetleri ortaya çıkarmak için yaratıcı araştırma yöntemlerini ve bu bilginin etkili bir şekilde paylaşılarak davranış değişikliği için çeşitli fikirlerin geliştirilmesine ilham vermek amacıyla tasarım yoluyla araştırma yaklaşımını benimser. Tasarlama, uygulama, değerlendirme ve düzenleme döngüleri aracılığıyla bu tez kapsamında bir yaratıcı araç (ilham kartları) ve yöntem (DUI çalıştayları) geliştirilmiş ve bunların fikir geliştirme süreçlerine yönelik etkileri tasarım çalıştayları aracılığıyla değerlendirilmiştir. İlham kartları ve DUI çalıştayı, problem alanının ve kullanıcının keşfedilmesini, çeşitli fikirlerin üretilmesini ve detaylandırılmasını, farklı kullanıcı eğilimleri için fikirlerin yeniden ele alınmasını ve tasarım kararlarının savunulmasını destekleyerek, davranışların sürdürülebilir yönlerde etkilenmesine yönelik tasarımcılar ve tasarım araştırmacıları için değerli bir bilgi kaynağı ve rehber niteliği taşır.
Özet (Çeviri)
Across many regions of the world, the ever-increasing households water demand, mainly shaped through individuals' unsustainable behaviors, is threatening the water supplies. It is widely acknowledged that design offers possibilities to mitigate the environmental impacts of use behaviors through structuring the ways individuals engage with their surroundings. Though, since behaviors are determined through a range of factors that are difficult to influence, design interventions aimed at reducing the harmful effects of use may not ensure behavior change. Advancing on this problem, this doctoral study aims to understand the behavioral reasons for intensive use of water, reveal the users' diverse intentions to adopt sustainable behaviors, and identify design strategies for behavior change to support the development of ideas for influencing behaviors for the effective use of water through a study focusing on personal care and hygiene practices in the bathroom environment. To achieve this, it adopts a generative research approach to reveal the individuals' existing behaviors, attitudes, and intentions concerning water consumption and a research through design approach to effectively communicate the acquired knowledge to inspire the development of diverse ideas for behavior change. Through cycles of designing, implementing, evaluating, and revising, this thesis offers a generative tool (inspiration cards) and a generative method (DUI workshops) and evaluates their implications on the ideation process through a series of design workshops. The proposed inspirations cards and the DUI workshop provide a valuable knowledge source and guidance for the design researchers and practitioners to influence behaviors towards sustainable directions through enabling them to explore the problem area and the user, generate diverse ideas, refine the developed ideas, reconsider the ideas for different user intentions and support their design decisions.