Etkileşimli gerçekliklerin tasarım sürecine entegre edilmesi önerisi: Mimar-kullanıcı iletişim boşluklarının daraltılması
Proposal for integrating interactive realities in design process: Narrowing architect-user communication gaps
- Tez No: 814294
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Mimarlar, tasarımlarıyla niyetlerini yerine getirmek için tasarım sürecinin araç ve yöntemleriyle eğitilir ve uygulanır. Süreç içindeki bu süreklilik, inşa edilebilirliğe izin vermek için her aşamada doğrudan geri bildirim gerektirir. Bir tasarımın bu inşa edilebilirliği, tasarım sürecinin her aşamasında oluşturulan iletişim kanalları yoluyla geri bildirime izin verecek etkili bir etkileşim aracına bağlıdır. Mimar ve kullanıcı arasındaki doğrudan iletişim, zorlukları çözmek için farklı metodolojiler ve yöntemler kullanmaya bağlıdır. Tasarım sürecinin akışını kolaylaştırmak ve tasarım hedeflerine ulaşıldığından emin olmak için farklı taraflar arasında kullanılan çok çeşitli bilgi ve tekniklere dayanır. Sanal ve artırılmış gerçeklik gibi etkileşimli gerçeklikler, sürecin ana aşamalarının her adımında (ön tasarım, tasarım, yapım ve kullanım aşamaları) kullanılabilir. Özellikle iletişimsel engellerin ve boşlukların son kullanıcının geri bildirimini dahil etmeyi zorlaştırdığı tasarım aşamasında. Önerilen bu yeni model, mimarlara tasarım parametrelerini test etmeleri ve buna göre kararlar almaları için daha verimli ve etkili bir araç sağlar. Bu tez, her aşamayı analiz ederek ve ana aşamaları sonlandırarak tasarım sürecinin karmaşıklığını göstermektedir. Tasarım aşamasında mimar ve son kullanıcı arasındaki iletişim boşluklarını ölçmek ve belirtmekle birlikte. En son etkileşimli gerçeklik metodolojileri ve araçları ile kullanıcı geri bildirimlerinin özel ihtiyaçları ve tercihleri hakkında araştırma yapmak. Temel olarak hem metodoloji hem de yöntemlerde etkileşim yaklaşımlarına sahip olmaya dayanan kapsamlı bir model olan IRDP (Etkileşimli Gerçeklikler Tasarım Süreci) modelini tanıtarak yanıtın hipotezini oluşturun. Yeni etkileşimli yaklaşım, tasarım odaklı düşünme gibi en son etkili ürün tasarımı metodolojik yaklaşımlarının metodolojilerini kullanır. Ve uygulamadan önce tasarım hedefleri, mimarların amaçları ve müşteri/paydaş gereksinimleri dahilinde kullanıcıyla ilgili konuları test etme fırsatı verebilecek VP (sanal prototip oluşturma) aracı önermek. Analitik ve yorumlayıcı yaklaşımlar kullanarak ve nitel ve nicel analize dayalı.
Özet (Çeviri)
Architects are trained and practiced through means and methods of design process to deliver their intentions through their designs. This continuity within the process needs direct feedback in each stage to allow for constructability. This constructability of a design is dependent on an effective means of interactivity to allow for feedback through communicational channels constructed in each stage of the design process. Direct communication between architect and user depends on using different methodologies and methods to solve challenges. Relies on wide varieties of knowledge and techniques used between different parties to ease the flow of the designing process and to make sure to reach the design goals. Engaging interactive realities, such as virtual and augmented reality, can be used within each step of the process main stages (predesign, design, construction and in use stages), especially in design stage, where communicational barriers and gaps make it challenging to involve the actual/potential user's feedback. This new proposed model provides architects with a more efficient and effective tool to test their design parameters and make decisions accordingly. This thesis illustrates the complexity of the design process by analyzing each phase and concluding the main stages. Along with measuring and indicating communicational gap/s, focusing on the one between architect and end-user in design stage. Conducting research on the latest interactive reality methodologies and tools, as well as on the specific needs and preferences of user feedback. Hypothesis the answer by introducing the IRDP (Interactive Realities Design Process) model, which is basically a comprehensive model that depends on having interactivity approaches in both methodology and methods. The new interactive approach uses methodologies of recent effective product design methodological approaches like design thinking. And proposing VP (virtual prototyping) tool, that could give an opportunity of testing user related subjects within design goals, architects intents, and client/stakeholder requirements before implementing them. Using analytical and interpretative approaches and based on qualitative and quantitative analysis.