MOF platinum nanoparticle doped reduced graphen oxide composite biosensor application
Mof-platin nanopartikül katkılanmış indirgenmiş grafen oksit kompozitin biyosensör uygulaması
  1. Tez No: 695799
  2. Yazar: DİDEM UZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, üzerinde glukoz oksidazın immobilize edildiği platin nanopartiküller ile entegre edilmiş indirgenmiş grafen oksit (rGO) /Zn-MOF-74 hibrit nanomalzeme, glukoz biyosensörü olarak kullanılmak üzere üretilmiştir. rGO'nun ve gözenekli Zn-MOF-74'ün avantajlarına, Pt nanopartiküllerin iletkenlik avantajlarının da eklenmesiyle yüksek yüzey alanı ve gözeneklilik ile birlikte GOx immobilizasyon verimliliği ve immobilizasyon hızı artarken, PtNPs'le birlikte elektron hareketliliği, yüksek akım yoğunluğu ve gelişmiş elektron transferi de sağlandı. GOx-rGO/Pt NPs@Zn-MOF-74 kaplı elektrot, glikoz için 0.006 ila 6 mM arasında doğrusal bir ölçüm aralığı, 1.8 μM (S/N: 3) ve 64, 51 μAmM-1 cm-2 hassasiyet ile amperometrik olarak Michaelis-Menten kinetiğinin tipik davranışını sergiledi. Üretilen biyosensör kullanılarak tatmin eden bir hassasiyet ve ölçüm aralığında vişne suyunda hızlı ve doğru glukoz ölçümü yapılarak, enzim yükleme kapasitesinin yüksekliği ve sudaki stabilitesi ile Zn-MOF-74'ün biyosensör için dayanıklı bir destek malzemesi olarak kullanılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, reduced graphene oxide (rGO )n-MOF-74 hybrid nano material which is integrated with platinum nanoparticles ( Pt NPs ) on which glucose oxidase is immobilized, is produced for being used as glucose biosensor. With the advantages of rGO and porous Zn-MOF-74 and conductive Pt nanoparticles; GOx immobilization efficiency and immobilization speed are increased. In the meantime; mobility of electron, high current density and improved electron transfer were achieved with PtNPs. GOx-rGO/Pt NPs@Zn-MOF-74 coated electrode shows typical behaviour of Michaelis-Menten kinetics amperometrically with a lineer range of 0, 006 to 6Mm glucose and 1.8 μM (S/N: 3) and 64.51 μAmM-1 cm-2 precision. Finally; glucose in cherry juice is measured with the biosensor which is produced in this study. It has been shown that Zn-MOF-74 is resistant and reinforced material for biosensor production since it has high enyzme loading capacity and its stable behaviour in water.