Sülfit ve nitritin ayrı ayrı ve birarada tayinleri için platin nanoparçacık modifiye kompozit elektrotların geliştirilmesi
Development of platinum nanoparticle modified composite electrodes for the individual and simultaneously determination of sulphide and nitrite
  1. Tez No: 872366
  2. Yazar: MERVE GİRGİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERYA DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında grafitten çıkılarak laboratuvar koşullarında Brodie yöntemi kullanılarak sentezlenen grafen oksitten ve bakır(II)ftalosiyanin ile hazırlanan kompozit platin parçacıklarla modifiye edilerek nitrit ve sülfitin duyar ve seçimli birarada tayinleri için Pt/CuPc-GO/GCE geliştirilmiştir. Hazırlanan kompozit elektrotlar sülfit ve nitritin farklı destek elektrolit ortamlarında elektrokimyasal davranışı incelenmiş ve her iki analit için de en uygun çalışma ortamı pH:7.50 fosfat tamponu ortamı saptanmıştır. Pt/CuPc-GO/GCE' da sülfitin yükseltgenme pik akımı 9.0x10-5- 4.5x10-3 M derişim aralığında doğrusal ve belirtme alt sınırı 7.2x10-7 M, nitritin yükseltgenme pik akımı ise 4.0x10-6 – 6.0x10-4 M derişim aralığında doğrusal ve belirtme alt limiti 9.5x10-7 M (S/N=3), olarak bulunmuştur. Geliştirilen Pt/CuPc-GO/GCE' un morfolojik, kimyasal ve elektriksel özellikleri SEM, XPS ve EIS teknikleri ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master's thesis study, Pt/CuPc-GO/GCE was developed for the sensitive and selective co-determination of nitrite and sulphide by modifying graphene oxide synthesized using the Brodie method under laboratory conditions and copper(II)phthalocyanine with composite platinum particles. The electrochemical behavior of prepared modified and composite electrodes, sulphide and nitrite in different support electrolyte environments was examined and the most suitable working environment for both analytes was determined as pH: 7.50 PBS buffer environment. In Pt/CuPc-GO/GCE, the peak oxidation current of sulphide is linear in the concentration range of 9.0x10-5 - 4.5x10-3 M and the lower limit of specification is 7.2x10-7 M, and the peak oxidation current of nitrite is 4.0x10-6 - 6.0x10-4 M. It was found to be linear in the concentration range and the lower limit of specification was 9.5x10-7 M (S/N=3). The morphological, chemical and electrical properties of the developed Pt/CuPc-GO/GCE were elucidated by SEM, XPS and EIS techniques.