Türkiye maden işletmelerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması açısından Kütahya ili maden işletmelerinin analizi
The Analysis of mining establishments in Kütahya at Turkey with regard to taken precautions of occupational health and safety
- Tez No: 69581
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
90 VII. ÖZET Bu çalışmada Kütahya İli'nde faaliyet gösteren ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kütahya Bölge Müdürlüğü'nde işyeri dosyası bulunan maden işyerlerinin işçi sağlığı ve iş güvenliği açılarından durumlarının belirlenmesi ve analizi amaçlanmıştır. Bu amaçla dosyalar üzerinden yürütülen çalışmada; işyeri bilgi formu kullanılarak işyerlerine ilişkin bilgiler derlenmiş ve bu bilgiler bilgisayar ortamında SPSS programında değerlendirilerek durum saptamasında kullanılan veriler elde edilmiştir. Bu verilerle birlikte, konu ile ilgili mevzuat hükümleri ve uygulamalar da dikkate alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. İşyerlerinde sorunların öncelikle işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili temel mevzuat hükümlerinde, ikinci olarak da madenciliğe özel hükümlerde toplandığı gözlenmiştir. Bununla birlikte madencilikle ilgili en temel bazı güvenlik uygulamalarının gerçekleştirilmeden üretime geçildiği saptanmıştır. Ayrıca kurumlar arası işbirliği ve veri toplama sistemleri ile ilgili sorunlar olduğu da belirlenmiştir. Bir çok yasal düzenlemenin de işlevsellikten uzaklaştığı göze çarpan bir diğer bulgudur. Sonuç ve öneriler kısmında da ülkemiz madencilik sektöründe işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında yaşanan olumsuzlukların artı çizilerek bu sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik çözüm önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY In this study, workplaces which are filed in Ministry of Labour's Kütahya Regional Office are investigated in terms of occupational health and safety. 1 20 workplaces out of 1 35 which have sufficient records in their files were taken into the study. A“workplaces information form”has been developed for data collection, and, SPSS for Windows, ver. 6.0 software programme is used for analysis. It has been found that firstly basic occupational health and safety regulations and secondly specific regulations of mining were not adhered to. In addition to this finding, it has been observed that very basic and indispensable safety rules of mining are nor followed. Furthermore, lack of collaboration between institutions and routine data collection problems could be counted among findings. And, it has been found that many of the regulations in this field are dysfunctional. In conclusion, possible solutions for occupational health and safety problems of mining sector are proposed and discussed.