Terapötik dozda Parasetamol'ün olası genotoksik etkisinin bukkal epitel hücrelerinde incelenmesi
Possible genotoxic effects of therapeutic doses of paracetamol in human buccal mucosa cells by micronucleus test
- Tez No: 69582
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BURGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
72 VI. ÖZET Parasetamol (Asetamiofen) yaygın olarak kullanılan anajezik ve antipiretik bir ilaçtır. Parasetamol bugün pekçok ülkede reçetesiz satılmaktadır. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) Parasetamol'ün insanda karsinojenik etkisi konusunda yetersiz veriler ve deney hayvanlarında da sınıdı veriler olduğu soucuna varmıştır. Parasetamol'ün muhtemel genotoksik etkisi iki farklı populasyonda; Türk ve İranlı bireylerde incelenmiştir. Bu çalışmada, terapötik dozda Parasetamol kullanan. Türk (n=15) ve İranlı (n=15) bireylerin ilacm alınışından itibaren 24. ve 72. saatlerde bukkal mukoza hücrelerinde mikroçekirdek (MN) sıklığı araştırılmıştır. Terapötik dozda Parasetamol alan İranlı bireylerin MN sıklığı ortalamaları kontrolde 1.22+0.42, 24. saatte 1.15+0.33 ve 72. saatte 1.61+0.41 olarak bulunmuştur. İranlı bireylerin MN sıklığı ortalamaları 72. saatte gerek kontrol grubuyla karşılaştırılınca gerekse 24. saat değerleriyle karşılaştırılınca istatistiksel yönden bir anlamlılık görünmektedir (p0.05). Bu sonuçlar; Parasetamol'ün genotoksik hasarının bireylerarası değişiklik gösterebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
73 VII. SUMMARY Paracetamol (Acetaminophen) is a non-prescription analgesic and antipyretic. According to the International Agency for Research on Cancer (IARC), there was inadequate evidence for the carcinogenicity of Paracetamol in experimental animals. The possible genotoxic effect of Paracetamol was studied in two populations, e.g. Turkish (n=15) and Iranian (n=15) volunteers. In this study, buccal mucosa cells of volunteers of both populations were taken 0, 24, 72 h after intake of therapeutic doses of Paracetamol. Buccal mucosa cells were analysed for micronuclei (MN). 0, 24 and 72 h after intake of therapeutic doses of Paracetamol, the frequency of micronucleated cells in the buccal mucosa of Iranian volunteers were 1.22+0.42, 1.15+0.33 and 1.61+0.41 respectively. The frequency of micronucleated cells in the buccal mucosa of Iraniar volunteers was increased after 72 h before Paracetamol intake as well as after 24 h (p0.05). Our data may suggest that there might exist interindividual differences in genotoxic response to therapeutic doses of Paracetamol.