Elazığ ilindeki kent ormanları ve mesire alanlarının kullanıcı özelliklerinin araştırılması
Investigation of user characteristics of urban forests and recreation areas in elazig province
- Tez No: 695843
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Artan nüfus sonucunda oluşan trafik, çevre ve hava kirliliği sebebiyle insanlar doğal ortama ihtiyaç duymuşlardır. Sosyal fonksiyonlarından dolayı kent ormanları ve mesire alanları gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Bu tezde Elazığ ilinde yer alan kent ormanı ve mesire alanı olgusunun irdelenmesi; kent ormanı, mesire alanlarının özellik ve kriterlerinin kent ve kent insanı için öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla literatür taraması yapılarak yöntem olarak anket ve gözlem teknikleri kullanılmıştır. Anket çalışması Elazığ ilinde bulunan bir kent ormanı ve üç adet mesire alanına gidilerek örnek hacmi basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen gönüllü olan 379 kişiye uygulanmıştır. Özellikle Türkiye'deki kent ormanı örnekleri incelenip ve Elâzığ ili için belirlenen kentsel orman ve mesire yerlerinin özellikleri ve kullanıcı özelliklerini, beklentilerini tespit etmek ve Elazığ kent ormanı ve mesire alanlarının işlevselliğine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bunun için revize ve restorasyon önerileri belirlenmeye çalışılmıştır. Buna göre; elde edilen sonuçlar neticesinde incelenen kent ormanı ve mesire alanlarında ankete katılan 354 kişinin tamamına yakınının kent ormanı ve mesire alanlarını boş zamanlarını değerlendirmek için kullandığı; alanın merkeze yakınlığı öncelikli tercih nedeni olduğu; özellikle yaz döneminde hafta içi ve hafta sonu tercih edildiği; alanın ağırlıklı olarak dinlenme ve piknik amaçlı kullanıldığı; ortalama 3 saat zaman geçirdikleri ve Elazığ kent ormanının gerekli özelliklere sahip olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Sonuç olarak kullanıcı isteklerine göre kent ormanı ve mesire alanlarının revize edilmesi ihtiyacı belirlenmiştir. Ayrıca Elazığ ilinde kullanıcı taleplerini karşılayacak fonksiyonellik ve işlevsellikte rasyonel bir kent ormanı yapılması ve halkın hizmetine sunulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The traffic, environment and air pollution caused by the increasing population have required the natural environment of the people. Due to their social functions, urban forests and recreation areas are gaining more and more importance day by day. In this thesis, examining the phenomenon of urban forest and recreation area in Elazig; It is aimed to reveal the importance of the characteristics and criteria of urban forest and recreation areas for the city and urban people. For this purpose, a literature review was made and survey and observation techniques were used as methods. The survey was applied to 379 volunteers whose sample size was determined by simple random sampling method by visiting an urban forest and three recreation areas in the province of Elazig. In particular, the urban forest samples in our country were examined and it was aimed to determine the characteristics and user characteristics of the urban forest and recreation areas determined for the Province of Elazig, and to contribute to the revision of the Elazig urban forest and recreation areas. According to this; As a result of the results obtained, almost all of the 354 people who participated in the survey in the urban forest and recreation areas examined use the urban forest and recreation areas for their leisure time; the proximity of the area to the center is the primary reason for preference; especially in the summer period, it is preferred on weekdays and weekends; the area is mainly used for resting and picnic purposes; It has been concluded that they spend an average of 3 hours and the Elazig urban forest does not have the necessary features. As a result, urban forest and recreation areas should be revised according to user requests. An urban forest that meets the demands of the users should be built in the province of Elazig and it should be put into the service of the public.