Bazı makarnalık buğday (triticum durum desf.) çeşitlerinin sarı pas hastalığına karşı genotipik ve fenotipik olarak dayanıklılığının belirlenmesi
Determination of genotypic and phenotypic resistance of some durum wheat (triticum durum desf.) varieties against yellow rust disease
  1. Tez No: 695851
  2. Yazar: EMRE İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma ile ülkemizde tescil edilen ve milli çeşit listesinde bulunan 54 adet makarnalık buğday (Triticum turdigum var. durum) çeşidinin Puccinia striiformis f. sp. tritici'nin neden olduğu sarı pas hastalığına karşı dayanım gösterdiği bilinen Yr5, Yr10 ve Yr15 dayanıklılık genlerinin varlığı genetik düzeyde tanımlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışılan genetik materyallerin DNA'ları ekstrakte edilmiş ve PZR analizleri gerçekleştirilmiştir. Genetik analizler sonucunda 54 çeşidin hiçbirinde Yr5 dayanıklılık geni bulunmazken 12'sinin Yr10 ve 17'sinin Yr15 dayanıklılık genine sahip olduğu belirlenmiştir. Bunlara ek olarak 7 çeşidin hem Yr10 hem de Yr15 dayanıklılık genlerine sahip olduğu belirlenmiştir. Öte yandan çeşitlerin dayanımını belirlemek amacıyla 2019-2020 üretim sezonunda doğal epidemi şartlarında arazi denemesi yürütülmüştür. Sonuç olarak, moleküler belirteç destekli seleksiyon ile sarı pasa dayanım gösteren genler etkinlikle tanımlanmıştır. Elde edilen sonuçların makarnalık buğdayda sarı pasa dayanıklılık için yürütülecek ıslah programlarında yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to determine the presence of the Yr5, Yr10 and Yr15 resistance genes known to be resistant to stripe rust disease caused by Puccinia striiformis f. sp. tritici in 54 Turkish durum wheat varieties (Triticum aurgidum var. durum) with this study at genetic level. For this purpose, DNAs were extracted by all genetic materials and PCR analyses were performed. As a result of genetic analyses, it was found that while all varieties had no Yr5 resistance gene, the resistance genes Yr10 and Yr15 were determined in 12 and 17 varieties, respectively. Additionally, seven of them had both resistance genes. On the other hand, the field trials were conducted to detect resistance of the varieties under natural epidemic conditions in 2019-2020 growing season. In conclusion, resistance genes against to stripe rust were efficiently identified by marker assisted selection. The obtained findings can be beneficial in wheat breeding programs to be conducted for resistance to stripe rust.