Mimarların iş tatmini ve çalışma ortamındaki konfor koşulları ile verimlilik ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between architects job satisfaction, comfort in the working environment and productivity
  1. Tez No: 695859
  2. Yazar: YİĞİT CAN YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Tez çalışmasında mimari bürolarda çalışan mimarların iş tatmini, çalışma ortamındaki yapısal konfor koşulları ve verimlilik ilişkisi incelenmektedir. Literatür incelendiğinde iş tatmini, konfor koşulları ve verimlilik düzeylerini ele alan çok sayıda araştırma olmasına rağmen bu kavramları birlikte inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Mimari bürolarda çalışanların iş tatmini, konfor koşulları ve verimlilik düzeylerini ele alan akademik çalışmaların oldukça kısıtlı olduğu görülmüştür. Yapılan tez çalışması ile literatürde tespit edilen bu eksikliğin giderilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda Bursa'da faaliyet göstermekte olan 203 mimarla anket çalışması yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda; mimarların iş tatmininde sürekli işleriyle meşgul olmaları, işle ilgili vicdani bir sorumluluk taşımaları, işte kendi yeteneklerini kullanabilmeleri, işin yaratıcılığa izin vermesi ve yaptıkları işten memnun olmaları, iyi bir yönetim anlayışı, yönetimin karar verme yeteneği, işle ilgili kararların örgütte uygulanması ve işin takdir edilmesi parametrelerinin önemli olduğu görülmüştür. Mimari bürolardaki konfor koşulları incelendiğinde mimarların; iç ortam hava kalitesinden, doğal havalandırma yeterliliğinden, çalışma ortamında kötü koku bulunmamasından, oturdukları koltuğun ergonomisinden, büroda yeterli ekipman bulunmasından, ofisteki yapay aydınlatma ve iç ortam sıcaklığı yeterliliğinden memnun oldukları görülmüştür. Ancak çalışma ortamında işitsel olarak kendilerini konforlu hissetmemektedirler. Mimarların verimliliğinde; ücret seviyesi, ücretlerin adil olması, iş yerinin sağladığı durumlar (sigorta, emeklilik vb.), iş yerinin çalışana statü kazandırması, takdir edilme, iş yerinin çalışanlarına karşı tutumu, yapılan işten tatmin olunması, büroda fikirlerini söyleyebilme, çalışma saatlerinin uygun olması, izin durumları, kullanılan ekipman, yönetimin sorunlara karşı duyarlılığı gibi parametreler mimarların verimliliğini etkileyen önemli faktörler olarak belirlenmiştir. Ayrıca mimarların iş tatmini ve yapısal konfor koşulları parametrelerinin verimlilik üzerinde etkili olduğu korelasyon analizi sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the relationship between the job satisfaction, structural comfort conditions and productivity of architects working in architectural offices is examined. When the literature is examined, although there are many studies dealing with job satisfaction, comfort conditions and productivity levels, no study has been found that examines these content together. It has been found that academic studies dealing with job satisfaction, comfort conditions and productivity levels of employees in architectural offices are quite limited. With the thesis study, it is aimed to eliminate this deficiency determined in the literature. For this purpose, a survey was conducted with 203 architects working in Bursa. As a result of the research, some parameters were found to be important. These parameters are that architects should be constantly busy with their work in job satisfaction, have a conscientious responsibility about work, using their own talents at work, allow creativity and be satisfied with the work they do, a good management principles, the management's decision-making ability, the implementation of business-related decisions in the organization and the appreciation of the work. When the comfort conditions in architectural offices are examined; It has been observed that they are satisfied with the indoor air quality, the natural ventilation adequacy, the absence of bad odor in the working environment, the ergonomics of the seat, the sufficient equipment in the office, the artificial lighting in the office and the indoor temperature adequacy. However, they do not feel comfortable auditory in the working environment. In the productivity of architects; wage level, fair wages, conditions provided by the workplace (insurance, retirement, etc.), status of the workplace, appreciation, attitude towards the employees of the workplace, being satisfied with the work done, being able to express opinions in the office, appropriate working hours, leave conditions The parameters such as the equipment used, the sensitivity of the management to the problems were determined as important factors affecting the productivity of the architects. In addition, the correlation analysis concluded that the parameters of architects' job satisfaction and structural comfort conditions are effective on productivity.