Denim ve Spor Giyim Kumaşlarında Soya Elyafının Kullanımı ve Performansı
Using and performance of soybean fiber in denim and sportswear fabrics
- Tez No: 695858
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL CEYHUN SABIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında denim ve spor giyim ürün grubu kumaşlarda atkı ipliğinde kullanılmak üzere, pamuk ve pamuk/soya karışım iplikleri üretilmiştir. İplikler %100 pamuk, %70-30 pamuk-soya, %90-10 pamuk-soya ve %50-50 pamuk-soya, şeklinde dört harman kullanılmıştır. İplikler Ne10 ve Ne16 şeklinde iki farklı numarada üretilmiştir. Çözgü ipliği numarası sabit tutulmuştur ve Ne9,8'dir. İpliklere kalite kontrol testleri uygulanmıştır. Bu ipliklerle denim ve spor giyim amaçlı şeklinde iki kumaş türü ve elastansız ve elastanlı mamül kumaşlar üretilmiştir. Tez çalışmasında optimizasyon tekniği olarak Taguchi Metodu kullanılmıştır. Tez çalışmasında soya lifinin iplik ve kumaş (spor giyim/denim) kalite parametrelerine etkisi ortaya konmuş ve istatiksel olarak da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; cotton and cotton/soybean blend yarns were produced to be used in weft yarn in denim and sportswear product group fabrics. Yarns were used in four blends as 100% cotton, 70-30% cotton-soybean, 90-10% cotton-soybean and 50-50% cotton-soybean. Yarns were produced in two different numbers as Ne10 and Ne16. The warp yarn number was kept constant and it was Ne9,8. Quality control tests were applied to the yarns. Two types of fabrics, denim and sportswear, and fabrics with and without elastane were produced with these yarns. In the thesis study, the Taguchi Method was used as an optimization technique. In the thesis study, the effect of soybean fiber on yarn and fabric (sportswear/denim) quality parametres was revealed and statistically investigated.