Mimarlığın kendi evleri
Architect's own house
  1. Tez No: 172175
  2. Yazar: YÜKSEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHSEN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Mimarlık ortamında, mimarların kendileri için yaptıktan evler her zaman ayrı bir merak konusu olmuştur. Bu merakı doğuran da mimari tasarım konusunda uzmanlaşan mimarların nasıl bir mekanda yaşadığını öğrenme isteğidir. Ayrıca mimarın kendi iş vereni olduğu bu mekanlar farklı değerlendirme kriterleri sunmaktadır. Bu çalışma mimarların kendileri için tasarladıkları evlerini biçimlendirme yaklaşımlarını incelemeyi hedeflemektedir. Çalışma mimarların, kimi zaman kişisel bir tatmin aracı olarak hiç kimseye kabul ettiremedikleri bir yapı, kimi zaman en keyifli çalışmaları, kimi zamanda manifesto olma niteliklerini kazanacak olan kendi evlerini nasıl bir süreçte gerçekleştirdiklerini, ve tasarım sürecinin deneysel yönünü ortaya çıkarmayı amaçlar. Ayrıca mimarın kendi iş vereni olduğu bu istisnai durumda, müşterileri için yaptığı evlerle kendi evi arasındaki farkları, ne gibi farklı sorunların ortaya çıktığı veya bu durumun neleri çözüme kavuşturduğu değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sürekli bir gelişim ve değişim içinde olan mimarları ne tür evlerin mutlu ettiği, bunun için ne gibi çözümler aradıklarını bilmenin de yol gösterici olacağı düşünülmüştür. Çalışma altı ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun genel çerçevesi belirlenerek, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, 'mimar ve kendi evi' durumu ile ilgili doğru değerlendirme yapabilmek amacıyla mimarın meslek adamı ve tasarımcı olarak profilinin iyi çizilmesi ve anlaşılması gerektiği düşünülmüştür. Bu yüzden mesleğin ortaya çıkışı, gelişimi, toplumla olan ilişkileri, üstlendiği görev ve sorumluluktan araştırma kapsamında bu bölüm altında değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, mimarı meslek adamı olarak özel kılan tasarımcı yönü değerlendirilmiş, mimarlık mesleği ve tasarım arasındaki ilişkiler, mimarların tasarım sürecinde izledikleri yöntemler incelenmiştir. Hem mimarların süreç içindeki kullandıkları yöntemlerin görüntüsü olması, hem de müşterilerle iletişim aracı olması sebebi ile mimari temsil öğeleri değerlendirilmiştir. XIIIDördüncü bölümde, mimar ve müşteri ilişkileri incelenerek, ilişkilerin boyutlan ve ne koşullarda değiştiği üzerinde durulmuştur. Alışılmış müşteri ilişkilerinin dışında bir durum olarak 'hem mimar hem müşteri 'olma durumu değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde, 'mimar ve kendi evi ' kavramı üzerinde yoğunlaşarak bu alandaki örnekler, uluslararası alandan ve Türkiye'den olmak üzere iki başlık altında sunulmuştur. Uluslararası alanda sunulan örnekler basılı yayınlar ve internet üzerinden sağlanmıştır. Türkiye'den sunulan örnekler ise, yine basılı yayınlar ve internet üzerinden elde edilen örneklerle birlikte yerinde yapılan gözlem ve tespitleri kapsamaktadır. Bu evlerin mimarları ile yapılan yüz yüze görüşmelerle tasarım süreci analiz edilmiştir. Ayrıca bu bölümde 'ev' kavramı ve manifesto evler incelenerek, mimarların evlerinin bu alanda nerede durduğunun görülebilmesi amaçlanmış ve son olarak bölüm değerlendirmesi ile de bu evlerin özellikleri, ne gibi amaçlarla yapıldıkları ve mimarların müşterileri için yaptıkları çalışmalarla aralarındaki farklar değerlendirilmeye çalışılmıştır. Altıncı bölüm ise tezin sonuçlarına ve genel değerlendirmeye ayrılmıştır. XIV
Özet (Çeviri)
ARCHITECT'S OWN HOUSE SUMMARY In an architectural environment, the houses that the architects design for themselves have always drawn a separate interest. The desire to leam where architects live as specialists in architectural design has always been fascinating. Also these places where the architects are their own employer present different evaluation criteria. This study aims to study design approaches of architects in the places where they live. The study aims to expose the empirical aspect of the design phase and how the architects developed their own houses, sometimes designed as a personal satisfaction tool that would not be accepted by anyone else, sometimes their most delightful work, and sometimes a manifest. Also in this situation, where the architects are their own employer, the differences between their own houses and their clients' houses, different problems or solved problems as a result of this situation is evaluated. It is also thought that knowing the kinds of houses that make architects, who are constantly developing and changing, happy and the solutions they look for would be enlightening. The study is made up of six main sections. In the introduction, the general frame of the topic is determined and the objective, scope and method of the study are described. In the 2nd chapter, it was thought that drawing and understanding the profile of the architect as a professional and designer are necessary to make evaluations about 'the architect's own house'. For this reason, the emergence of the occupation of architecture, its development, its relations with society, its duties and responsibilities are evaluated under this section. In the 3rd chapter, the designer aspect of the architect, which makes him special as a professional, is evaluated; the relations between architecture as an occupation and a design tool, and methods of architects in the design phase are examined. xvArchitectural representation elements are evaluated, as they are visual evidences of the methods that architects use in the phase and communication means with the clients. In the 4th chapter, architecture and client relations are studied, and aspects of the relations and the conditions they develop in are discussed. The situation of 'being both an architecture and a client" is evaluated as it is an unusual client relationship. In the 5th chapter, the 'architect's own house' concept is studied and the examples of this area are presented in two different headings: international and Turkish. The international examples were obtained from printed publications and the internet. The examples from Turkey were also obtained from print and the internet, but there are also observations made in actual places. In face to face meetings with the architects of these houses, the design phase has been analyzed. Also in this section, the 'house' concept and manifest houses are examined with the aim to describe where these houses stand in this area. Lastly, the features of these houses, their construction purposes and their differences from the houses made for the clients of architects have been assessed with a section evaluation. The sixth and last section is reserved for the results of the thesis and a general evaluation. XVI