Pediatrik başlangıçlı multipl skleroz hastalarında egzersiz eğitiminin etkinliği
Effectiveness of exercise training in pediatric onset multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 695874
  2. Yazar: PELİN VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA ZENGİNLER YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızın amacı, pediatrik başlangıçlı multipl skleroz (PBMS) hastalarında egzersiz eğitiminin fiziksel aktivite, kas kuvveti, denge, fonksiyonellik, yürüme, propriyosepsiyon, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin incelenmesidir. Çalışmaya 21 birey dahil edildi ve randomize olarak çevrimiçi egzersiz programı grubu ve kontrol grubuna ayrıldı. Bireylerin demografik ve klinik bilgilerinin alınmasının ardından, fiziksel aktivite seviyeleri 'Godin Boş Zaman Egzersiz Anketi' ve 'pedometre', kas kuvveti ve propriyosepsiyon 'izokinetik cihaz', denge 'Biodex Denge Sistemi', fonksiyonellik 'Zamanlı Kalk ve Yürü Testi' ve 'Altı Dakika Yürüme Testi', yürüme 'Zamanlı 25 Adım Yürüme Testi', yorgunluk 'Yorgunluk Şiddet Ölçeği' ve yaşam kalitesi 'Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri' ile değerlendirildi. Çevrimiçi egzersiz programı grubu 8 hafta boyunca haftada 2 gün fizyoterapist gözetiminde aerobik, kuvvetlendirme ve denge egzersizlerinden oluşan programı uygularken, kontrol grubu ise bekleme listesine alındı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the effectiveness of exercise training on physical activity, muscle strength, balance, functionality, gait, proprioception, fatigue and quality of life pediatric-onset multiple sclerosis (POMS) patients. 21 individuals were included in the study and randomly divided into online exercise program group and control group. After obtaining the demographic and clinical information of the individuals, physical activity levels 'Godin Leisure Exercise Questionnaire' and 'pedometer', muscle strength and proprioception 'isokinetic device', balance 'Biodex Balance System', functionallity 'Timed Up and Go Test' and 'Six Minute Walking Test', gait 'Timed 25 Foot Walking Test', fatigue 'Fatigue Severity Scale' and quality of life were evaluated with 'Pediatric Quality of Life Inventory'. Whlile the online exercise program group applied the program consisting of aerobic, strengthening and balance exercise under the supervision of a physiotherapist 2 days o week for 8 weeks, the control group was placed on the waiting list.