Televizyon, tablet ve telefon kullanımına bağlı maruz kalınan mavi ışığın 3-6 yaş arası çocuklarda beslenme, büyüme gelişme ve uyku kalitesine etkisi
The effects of blue LİGHT exposed to tv, tablet and telephone use on nutrition, growth development and sleep quality in children between 3-6 years of age
  1. Tez No: 695875
  2. Yazar: GAMZE ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASGHAR AMANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Biyokimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son dönemlerde farklılaşan yaşam tarzı, gelişen teknoloji ve geçirdiğimiz COVID-19 pandemi sürecine bağlı olarak çocuklarda televizyon, tablet ve telefon kullanımının artış gösterdiği düşünülmektedir. Teknolojik aletlerin kullanımındaki bu artış çocukların maruz kaldıkları mavi ışık seviyesinin de artışına neden olur. Bu çalışma çocukların teknolojik aletleri kullanırken maruz kaldıkları mavi ışığın beslenme alışkanlıklarına, büyümeye ve uyku kalitesine etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ocak 2021-Mart 2021 tarihleri arasında, gönüllülük esasına dayanarak 3-6 yaş aralığındaki 87 çocuğun annelerine online anket yöntemiyle ulaştırılan veri toplama formu ve ölçekler ile uygulanmıştır. Uygulanan veri toplama formunda ebeveyne ve çocuğa ait demografik özellikler, antropometrik ölçümler ve çocuğun elektronik cihaz kullanım sıklığı sorgulanırken“Besin Tüketim Sıklığı Formu”ile altı besin grubu ve toplam 39 besin incelenmiş,“Çocuk Yeme Davranışı Anketi”(ÇYDA) ve“Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi”(ÇUAA) ölçeklerinden ayrıca yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri sonucunda; çocukların hava karardıktan sonra elektronik cihaz kullanma sürelerinin Z skor değerlerine etkisi incelendiğinde, yaşa göre BKİ Z skor değerinde önemli farklılık saptanmıştır (p=0,006). ÇUAA ölçeğine göre çocukların düşük uyku kalitesine sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of television, tablet and phone in children is increasing due to the changing lifestyle, developing technology and the COVID-19 pandemic process we have been through. This increase in the use of technological devices also causes an increase in the level of blue light that children are exposed to. This study was conducted to evaluate the effects of blue light that children are exposed to while using technological devices on nutrition, growth and sleep quality. The research was applied between January 2021 and March 2021, on a voluntary basis, with the data collection form and scales delivered to the mothers of 87 children between the ages of 3-6 using an online questionnaire. While the demographic characteristics of the parents and the child, anthropometric measurements and the frequency of electronic device use were questioned in the data collection form, six food groups and a total of 39 foods were examined with the“Food Consumption Frequency”form,“Child Eating Behavior Questionnaire”(CEBQ) and“Child Sleep Habits Questionnaire”(CSHQ) scales were used. As a result of the statistical analysis of the obtained data; when the effect of the duration of using electronic devices after dark on the Z score values of the children was examined, a significant difference was found in the BMI Z score value according to age (p=0.006). It has been determined that children have low sleep quality according to the CSHQ scale.