Kornonun müzik tarihi dönemleri içerisinde yapısal değişimi ve bu dönemler içerisinde Klasik Batı Müziği orkestraları içerisindeki kullanım süreci
The structural change of the horn in music history periods and usage process in classical music orchestras in these periods
  1. Tez No: 695920
  2. Yazar: ARTUNÇ ÇORUH
  3. Danışmanlar: DOÇ. RAUF MUSAEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Sanat Tarihi, Fine Arts, Music, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında, kornonun tarih öncesi çağlardan başlayan kökeninden itibaren günümüze kadar uzanan zaman diliminde geçirdiği tüm yapısal değişiklikler ve müzik tarihi dönemleri içerisinde klasik müzik orkestralarında kullanım süreci, literatür tarama yöntemi ile araştırılarak ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Araştırmanın asıl konusu olan, besteciler tarafından kornonun geçirdiği yapısal değişikliklerle beraber orkestralarda nasıl kullanıldığını daha iyi açıklayabilmek için, aynı zamanda Orta Çağ'dan başlayarak bu değişimleri geçirdiği müzik dönemleri ele alınmış ve bu dönemler sadece genel özellikleri bakımından incelenmiştir. Araştırmanın her bölümünde müzik tarihi döneminin genel özellikleri, kornonun o dönem içerisinde geçirdiği yapısal değişiklikler ve o dönem içerisinde besteciler tarafından orkestra eserlerinde kornonun kullanım tercihleri ayrı ayrı başlıklar halinde yer almaktadır. İlk olarak haberleşme amacıyla kullanılan ve özellikle Orta Çağ'dan itibaren zamanla gelişerek yeni yetiler kazanan korno, Barok Dönem itibariyle orkestralarda yer almaya başlamış ve Klasik Dönem itibariyle orkestranın vaz geçilmeyen bir üyesi olmuştur. Ayrıca solist çalgı olarak da ilgi gören korno için birçok konçerto, sonat vb. eserler bestelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examine all the structural changes that the horn has undergone from its origins in prehistoric times to the present day and the usage process in classical music orchestras within the music history periods by reviewing the literature in detail. It also examines the musical periods in which the horn has gone through these changes in terms of general characteristics starting from the Middle Ages to adequately describe horn usage in orchestras over the years. Each chapter introduces the general aspects of the music history period, the structural changes of horn in that period and the composers' preferences to use the horn in that period's orchestral works under separate headings. The horn, which was first used as a communication tool and gained new features, particularly after the Middle Ages, has started to occur in orchestras as of the Baroque Period and became an essential member of the orchestra in the Classical Period. Furthermore, many concertos, sonata, and similar works were composed for the horn, which drew interest as a soloist instrument.