Modern akademik bilgi üretim sürecinin dönüşümü ve dönüştürdükleri: Türkiye'de akademik ethosun olnakaları
Transformation and to transformed of modern academic knowledge production process: Possibility of academic ethos in Turkey
  1. Tez No: 671639
  2. Yazar: SEVİL BAL KIZILHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE KARAASLAN ŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 556
Özet
Bu tez çalışmasında; Türkiye'de 1980 sonrası dönemden günümüze, üniversitelerdeki akademik bilgi üretim sürecinin dönüşümünü ve bu dönüşümün sosyal bilimler alanındaki akademisyenlerin bilgi üretim süreçlerine yansımalarını, akademisyenlerin kendi görüş ve deneyimlerinden hareketle ve“akademik kapitalizm”kuramı ile akademik ethos" tartışması çerçevesinde değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda akademik bilgi üretim sürecinin; koşulları, dönüşümü, mevcut durumu ve idealinin nasıl tanımlandığı, açıklandığı ile akademik kapitalizm ve akademik ethos tartışmasıyla ne ölçüde ve hangi noktalarda ilişkilendirildiği sorularına yanıt aranmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi tercih edilerek; saha araştırması kapsamında farklı üniversite ve sosyal bilim alanlarından sekiz bölümde; çeşitli unvan, eğitim, aşama, görev süresi ile proje, teşvik ve sektör deneyimine sahip akademisyenlerle yarı-yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bulgular, görüşme yapılan akademisyenlerin genel-demografik özellikleri, akademik kapitalizm tartışmasına ilişkin görüş ve deneyimleri ile akademik ethos bağlamındaki fikir ve pratikleri olmak üzere üç temel başlık altında tematik olarak gruplandırılan açıklamalar çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to evaluate the transformation of the academic knowledge production process in universities since the 1980s in Turkey, and the reflection of these transformations on the knowledge production processes of academicians in the field of social sciences, based on the opinions and experiences of the academicians and within the framework of the“academic capitalism”theory and“academic ethos”debate. In this context, answers were sought for the questions of how the conditions, transformation, current state, and ideal of the academic knowledge production process are defined and explained, and to what extent and at what points these definitions are associated with the discussion of academic capitalism and academic ethos. In the field research, semi-structured interviews were conducted with academicians with various titles, education, stage, tenure, project, incentive, and sector experience in eight departments from different universities and social science fields. The findings were evaluated within the framework of explanations grouped thematically under three main headings: the general demographic characteristics of the interviewed academics, their views and experiences on the academic capitalism debate, and their ideas and practices within the context of the academic ethos.