Lojistik işletmelerinde çevre bilinci ve yeşil yönetim uygulamalarının işletme performansına etkisi: Bir alan araştırması
The effect of environmental awareness and green logistics practices on firm performance in logistics businesses: A field research
  1. Tez No: 695994
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gelecek nesillere temiz ve sürdürülebilir bir çevre bırakmak için insanların ve işletmelerin yeşil kavramını yaşam döngülerine adapte etmeleri gerekmektedir. İnsanlar yeşil kavramını doğaya en az zarar, kirletmeyen hizmet ve ürünleri tercih ederek, işletmeler ise faaliyetlerinde yeşil kavramını tercih ederek sürdürülebilirliğe destek verebilirler. Bu araştırma ile son zamanlarda global bir sorun haline gelen çevresel kirliliğe neden olan etmenlerde lojistik işletmelerinin etkisine değinilmiştir. Sürdürülebilir bir kalkınma sağlayabilmek için kirliliğin en aza indirilmesi ya da tamamen ortadan kaldırılması için çevre bilinci ve yeşil yönetim uygulamaları (yeşil lojistik, yeşil tedarik zinciri)'nin işletme performansına etkisi araştırılmıştır. Amaç, çevreci uygulamaları benimseyen işletmelerin performanslarındaki değişimi saptayabilmektir. Bu konuda lojistik işletmelerinin üzerine düşen görevler araştırılmış ve çözüm odaklı bir çalışma yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Mersin ilinde faaliyet gösteren 129 lojistik işletmeden oluşmaktadır. Bu işletmelerden anket yoluyla elde edilen veriler doğrultusunda çevre bilincinin ve yeşil yönetim uygulamalarının işletme performansına olan etkileri incelenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda geliştirilen modeldeki çevre bilinci ve yeşil yönetim uygulamaları, işletme performansı ölçeklerinin güvenilirlikleri ve kapsam geçerlilikleri anlamlı bulunmuş ve olumlu yönde etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To leave a clean and sustainable environment to the future generations, people and businesses should adapt the notion of green to their daily life. People can support sustainability by preferring the products and services that give less harm to nature and do not pollute the environment while the businesses prefer the notion of green in their acts. In this research, the effects of logistic businesses to the factors which cause environmental pollution, that has recently been a global issue, is pointed out. The effect of environmental awareness and gren management practies (gren logistics, gren supply chain) on business performance has been investigated in order to minimize or completely eliminate pollution in order to provide a sustainable development. The aims is to detect the change in the performance of businesses that adopt environmental practices. In this regard, the duties logistics enterprises have been researched and a solution-oriented study has been carried out. The sample of the researched consists of 129 logistics enterprises operating in Mersin. The effects of enviromental awareness and gren management practices on business performance were examined in line with the data optained from these businesses through questionnaires. As a resul of stastical analyzes, environmental awareness and green management practices in the developed model, reliability and scope validity of business performance scales were found to be significant and had positive effect.