كفاءة أدوات السياسة النقدية في الاقتصاد الإسلامي
İslam ekonomisinde para politikası araçlarının yeterliliği / efficiency of monetary policy instruments in the Islamic economy
  1. Tez No: 695993
  2. Yazar: HALIM MEDEBBEUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDALRAHMAN MIGDAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışma, islami para politikası araçlarının ekonomi deki rolüne ışık tutmayı ve para politikası hedeflerini gerçekleştirmedeki yeterliliğini netleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amaçlarına ulaşması için, para ve para sistemi kavramı, para politikası terimi ve İslam ekonomisinde para politikasının hedefleri gibi önemli konuları ele alınarak, tüme varım analitik metot kullanılmıştır. Çalışma, kredi miktarını ve hacmini belirlemeye yönelik niceliksel araçlar ile krediyi, merkez bankası tarafından istenilen alanlara yönlendirmeye yönelik niteliksel araçlar yönünden modern iktisattaki para politikası araçlarının çeşitliliğini ortaya koymuştur. Çalışma, bu araçların büyük ölçüde İslam dini tarafından yasaklanmış faiz oranına dayandığını olduğunu göstermiştir. Bu nedenle çalışma, bu araçların yasal kuralını açıklamış ve İslam Merkez Bankası ile ticari bankalar arasındaki ortaklığa dayalı katılımcı sistemin faiz sistemine bir alternatif olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, bazı modern para politikası araçlarının, faiz oranından etkilenmedikleri için İslam para politikası sisteminde kullanılabilecek tarafsız araçlar, bunlardan bazılarının da katılım sistemiyle uyumlu olması için geliştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi gereken araçlar olduğu ve pek çok para politikası aracının geliştirilmesi bakımından bazı merkez bankalarının yaptığının da bu olduğu sonucuna varmıştır. Çalışma, İslami para araçlarının, büyük siyasi irade ve kapsamlı parasal reform mevcut olmadığından uygulanması geniş olmamasına rağmen, bu parasal araçlar sermaye araçlarının yanında işlev gördüğünden, orijinal ve geliştirilmiş İslami para araçlarının para sistemini kontrol etmede yeterli ve etkin olduğunu, modern para araçlarının olumsuz etkilerini hafifletmekte görünür katkılarının bulunduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, İslam ülkelerindeki para otoritelerini modern para sistemine güvenli bir alternatif haline getirmeye teşvik etmek için oldukça yeterli İslami para araçları oluşturma hususunda araştırmaların artırılmasını önermiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to shed light on the role of islamic monetary policy instruments in the economy and to clarify their efficiency in achieving monetary policy goals. To achieve the goals of this study, significant issues such as the concept of money and monetary system, the term monetary policy, and the goals of monetary policy in the Islamic economy are discussed. The inductive analytical method has been used while discussing these issues. The study revealed the diversity of monetary policy instruments in the modern economy, in terms of quantitative tools aimed at determining the amount and size of credit, and qualitative tools aimed at directing credit to the desired destinations by the central bank. The study highlighted that these tools depend heavily on the interest rate that is forbidden by the religion of Islam (Sharia). Therefore, the study explained the legal rule of these instruments and revealed that the participatory system based on partnership between Islamic Central Bank and commercial banks is an alternative to the interest system. The study concluded that some positivistic monetary tools are neutral tools that can be used in the Islamic monetary system as they are not affected by the interest rate. Also, it was deduced some of them are tools that must be developed and reformed to comply with the participation system, and this is what some central banks have done, so that many monetary tools have been developed. The study revealed that: due to the lack of political will and the absence of comprehensive monetary reform, the implementation of Islamic monetary instruments was not widely available. These monetary instruments functioned alongside capital instruments. For this reason, original and improved Islamic money instruments have been sufficient and effective in controlling the monetary system and have made visible contributions to mitigating the negative effects of modern money instruments. The study suggested increasing research into the creation of Islamic monetary instruments, which is quite sufficient to encourage monetary authorities in Islamic countries to make them a safe alternative to the positivist monetary system.