Attitudes of Turkish consumers towaros domestic and foreign made products: country of origin effects
  1. Tez No: 7939
  2. Yazar: YÜKSEL GÜNVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYAT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, Türk tüketicilerinin yerli ürünlere ve seçilmiş bazı yabancı ülke ürünlerine karşı davranış biçimlerini incelemekte ve menşei etkisini araş tırmakt ad ı r. Çalışma ayrıca, ülkelerin çevresel faktörlerinin, tüketicilerin o ülkelerin mallarına karşı davranış biçimleri üzerindeki etkilerini de ortaya çıkarmaya çalış maktadı r. Araştırmanın sonuçları, çeşitli ülke mallarının Türk tüketicisi tarafından alçılanan imajlarında büyük farklılıklar olduğunu ortaya çıkarmıştır, incelenen ülkeler üç ana grupta toplanabilir. Batı Almanya, ABD ve Japonya'dan oluşan lider grup, Türk tüketicileri tarafından çok tercih edilmiş ve test edilen tüm alanlarda ilk üç sırayı paylaşmışlardır. Fransa ve İtalya'dan oluşan ikinci grup, genelde orta seviyede veya nötr değerler elde etmişlerdir. Ve Türkiye, SSCB, Hong Kong ve Tayvan'dan oluşan son grup, genelde negatif ve olumsuz etkiler almışlardır. Sonuçlar göstermiştir ki, ülkelerin ekonomik gelişmişlikleriyle tüketicilerin o ülke ürünlerini satın alma istekleri arasında belirgin bir ilişki vardır. Türk tüketicileri çok gelişmiş olarak algıladıkları ülkelerin ürünlerini daha çok, gelişmekte veya az gelişmiş olarak algıladıkları ülkelerin ürünlerini daha az satın almak istemekte ve tercih etmektedirler. Bunun yanında,ülkelerin politik ortamları ile satın alma isteği arasındaki ilişki incelendiğinde çelişkili sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bazı ülkeler için pozitif belirgin ilişkiler olduğu gibi, bazı ülkeler için negatif belirgin ilişkiler bulunmuştur. Genelde, değişik demografik ve sosyo-ekonomik gruba dahil tüketicilerin satın alma istekleri arasında farklılaşmalar görülmemiştir. Sadece Alman, Hong Kong ve Japon ürünleri için bazı gruplar arasında farklılıklar vardır. Bu çalışmanın sonuçları uluslararası pazarlamacılar ve ürünlerini Türkiye' de pazarlamak isteyen çok uluslu şirketler ile, Türk üreticileri ve ithalatçıları için pazarlama stratejilerini belirlemeleri açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study aims to reveal the stereotyped attitudes of Turkish consumers towards domestic products and product offerings from a selection of foreign countries, and to determine the effects of country of origin. The study also attempts to find out the impact of foreign environmental factors influencing Turkish consumers' predispositions towards foreign countries. The study included the literature review and a field survey which was conducted through a questionnaire. The data was analyzed by SPSS-X and the findings were given together with the implications for marketers and researchers. The findings of the study showed that substantial differences exist in the stereotyped images held by Turkish consumers towards the products“Made in”the selected foreign countries. The countries examined can be divided into three groups. The leading group composed of W. Germany, USA, and Japan is highly favoured by Turkish consumers, and dominated the top three rank positions in all of the attributes tested. The middle range, typically obtaining mediocre or neutral ratings includes France and Italy. Finally, the last group consisting of Turkey, USSR, Hong-Kong, and Taiwan, can be put into the category obtaining generally negative and unfavorable responses.Ill The findings indicated that there is a significant correlation between economic development of the countries and consumers' willingness to buy products from these countries. Turkish consumers are more willing to buy products from countries that they perceive as economically developed and less willing to buy from countries that they perceive as developing. The correlation between political environments of the countries and consumers' willingness to buy, showed contadictory results. There are negative correlations for some countries, as well as positive positive ones for some others. In general, there are no significant differences in willingness to buy, between the consumers belonging to different demographic and socio-economic groups. There are just a few exceptions for German, Hong-Kong, and Japanese products. Findings of this study may be useful for international marketers and multinational corporations who want to market their products in the Turkish market, and also for Turkish manufacturers and importers who trade in the same market, in identifying their marketing strategies.