Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde derici sumak (rhus coriaria l.) popülasyonu içerisinde ümitvar genotiplerin belirlenmesi
Determination of promising genotypes in derici sumac (rhus coriaria l.) population in Dulkadiroğlu, Kahramanmaraş
- Tez No: 696012
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜTYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sumak (Rhus coriaria L.) baharat olarak tüketilen çok önemli bir bitki türüdür. Türkiye bu türün anavatanları içerisinde yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ilçesinde tabi olarak yetişen alanlarda üstün özelliklere sahip sumak genotiplerinin belirlenmesidir. Bölgede yapılan survey çalışmalarında 394 sumak genotipi incelenmeye değer görülmüştür. Bu genotipler üzerinde metoda uygun olarak yapılan değerlendirmeler sonucunda 25 genotip ümitvar görülmüştür. Seçilen bu genotipler üzerinde yapılan ölçüm sonuçlarına göre; salkım uzunluğu ortalamaları 91.80 mm ile 302.50 mm arasında, salkım genişliği ortalamaları 27,95 mm ile 73,91 mm arasında, salkım ağırlığı ortalamaları 7.22 g ile 37.48 g arasında, yaprak uzunluğu ortalamaları 136.29 mm ile 287.20 mm arasında, yaprak genişliği ortalamaları 67.73 mm ile 124.28 mm arasında, meyve sayısı ise 21 adet ile 405 adet arasında değiştiği belirlenmiştir. Salkım sayısının en yüksek SK-4 no'lu genotipte olduğu, salkım ağırlığı yönünden ise SK-2 no'lu genotipin en ağır salkıma sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sumac (Rhus coriaria L.) is a very important plant species consumed as a spice. Turkey is located in the homeland of this species. The aim of this study is to determine sumac genotypes with superior characteristics in naturally grown areas in Dulkadiroğlu district of Kahramanmaraş province. In the survey studies carried out in Kahramanmaraş region, 394 sumac genotypes were found to be worth examining. As a result of the evaluations made on these genotypes in accordance with the method, 25 genotypes were seen as promising. According to the measurement results made on these selected genotypes; the average bunch length is between 91.80 mm and 302.50 mm, the average bunch width is between 27.95 mm and 73.91 mm, the average bunch weight is between 7.22 g and 37.48 g, the average leaf length is between 136.29 mm and 287.20 mm, the average leaf width is 67.73 mm and 124.28 mm, and the number of fruits varied between 21 and 405. As a result, it was determined that SK-4 genotype had the highest bunch number in terms of bunch number, while SK-2 genotype had the heaviest bunch in terms of bunch weight.