GAP ile gelişen tarımın bölgesel kalkınmadaki rolü
The role of agricultural improvement with GAP in regional development
- Tez No: 696011
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZDAR KİRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile Türkiye'deki 7 bölgeden biri olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kalkınmasını ekonomik geri kalmışlığın giderilmesini, diğer bölgelere denk bir ekonominin oluşmasını hedeflemiştir. Bölgenin kalkınması ile ülkenin de kalkınması amaçlanmıştır. Bu sebeple GAP'ın bölgede iktisadi kalkınmayı sağlayacak en önemli unsur olan tarımsal kalkınmadaki rolü bu tezin konusu olmuştur. GAP Bölgesi'nde tarımsal kalkınmada sürdürülebilirliği sağlayacak veriler ortaya konmuştur. Ülkemiz ve GAP Bölgesi'nin tarımsal ve iktisadi değerlendirilmesi yapılmıştır. İktisadi sorunlar dile getirilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Tarımsal verim artışını sağlayacak olanaklar açıklanmıştır. GAP ile gerçekleşen ekonomik dönüşüm, güncel istatistiki veriler ışığında incelenmiş ve değerlendirilmiştir. GSYİH, Sektörel oranlar, nüfusu, ithalat ve ihracat oranları tezde GAP öncesi ve sonrası karşılaştırılacak şekilde yıl bazlı yer almıştır. GAP tarımsal kalkınma politikası doğrultusunda sulama alanları genişlemiş, ürün üretim miktarları artmış, ürün deseni ve verimlilik yıllar içinde olumlu yönde değişmiştir. Bölgedeki tarım alanları genişlemiştir. Bölgede kişi başına düşen gelir artmıştır. Elde edilen sonuçlara göre GAP birçok tarımsal üründe beklentileri karşılamakta ve başarılı olduğu ürünler de bulunmaktadır. GAP'ın ekonomik hedeflerine şu an yaklaştığı ve tamamlanınca ulaşacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Southeastern Anatolia Project (SAP) aims to develop the Southeastern Anatolia Region, which is one of the 7 Regions in Turkey, to eliminate the economic backwardness and to create an economy equivalent to other regions. With the development of the region, it is aimed to develop the country as well. For this reason, the role of SAP in agricultural development, which is the most important factor that will ensure economic development in the region, is the subject of this thesis. Agricultural and economic evaluation of our country and the SAP Region is made. Economic problems are expressed and solutions are offered. Opportunities to increase agricultural yields are explained. The economic transformation that took place with the SAP is examined and evaluated in the light of current statistical data. Gross Domestic product, sectoral rates, population, import and export rates are included in the thesis on a yearly basis, to compare before and after the SAP. In line with the SAP agricultural development policy, irrigation areas have expanded, product production amounts have increased, product pattern and productivity have changed positively over the years. The agricultural areas in the region have expanded. Income per capita has increased in the region. According to the results obtained, SAP meets the expectations in many agricultural products and there are products that are successful. It can be said that the SAP is approaching its economic targets now and will reach it when it is completed.