Okul yöneticilerinin yenilik yönetimi becerilerinin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi (Kahramanmaraş il merkezi özel ve devlet okulları örneği)
The investigation of school administrators innovation management skills according to teachers' opinion (Kahramanmaraş province center, private and state school examples)
  1. Tez No: 511655
  2. Yazar: NEJMETTİN AYDOĞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN YİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, okul yöneticilerinin yenilik yönetimi becerilerinin incelenmesidir. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın evrenini, 2016-2017 öğretim yılında Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve devlet okullarında görev yapan 7786 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise; Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçesinde devlet okullarında görev yapan 476, özel okulda görev yapan 205, özel-devlet okullarında görev yapan toplam 681 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada, araştırmacı tarafından öğretmenlerin demografik bilgilerini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”, yöneticilerin yenilik yönetimi becerilerini incelemek için Bülbül (2012a) tarafından geliştirilen“Okullarda Yenilik Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin oluşturulan öğretmen formunun geçerlik ve güvenirlik çalışmaları kapsamında doğrulayıcı faktör analizi yapılmış ve Croanbach-Alpha katsayıları hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda; devlet ve özel okullarda görevli öğretmenler, okul yöneticilerinin yenilik yönetimi becerilerini“Çok Katılıyorum”düzeyinde görmelerine karşın özel okul yöneticilerinin puan ortalaması devlet okullarındaki okul yöneticilerinin aldığı puan ortalamasından daha yüksek bulunmuştur. Ortaya çıkan bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu da tespit edilmiştir. Devlet okulları ve özel okullarda çalışan öğretmenlerin, okul yöneticilerinin yenilik yönetimi becerilerine ilişkin görüşleri demografik değişkenler açısından incelenmiş ve toplam ölçek puanı dikkate alındığında cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, okul kademesi gibi değişkenlerde anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Devlet okullarında çalışan öğretmenlerin, okul yöneticilerinin yenilik yönetimi becerilerine ilişkin görüşleri demografik değişkenler açısından incelenmiş ve toplam ölçek puanı dikkate alındığında branş ve okul türü gibi değişkenlerde anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin, okul yöneticilerinin yenilik yönetimi becerilerine ilişkin görüşleri okul türü (Devlet okulu-Özel okul) değişkeni bağlamında detaylı bakıldığında hem toplam puan hem de alt boyutlar açısından anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general objective of this research is to examine the innovation management skills of school administrators. The universe of the study used descriptive scanning model consists of 7786 teachers working in private and state school Dulkadiroğlu and Onikişubat district of Kahramanmaraş province in the 2016-2017 academic year. The sample of the study consists of 476 teachers who work in state school, 205 teachers who work in private schools and 681 teachers working in private- state schools in Dulkadiroğlu and Onikişubat district of Kahramanmaraş province. In the research Personal Information Form was used to determine the demographic information's of the teachers by the researcher and Innovation Management Scale on Schools which was developed by Bülbül (2012a) was used to examine the innovation management skills of administrators. Confirmatory factor analysis was carried out within the scope of the validity and reliability studies of the teachers' form and Cronbach Alpa coefficient were calculated. While teachers who are in state and private schools view school managers innovation management skills at the level of“ very much agree”, the average score of private school managers was found to be higher than the scores of the school administrators in state schools. It was also observed that the difference was significiant. As a result of the research the opinions of teachers who work in state and private schools, on innovation management skills of administrators were examined in terms of demographic variables and when the total score was taken into consideration no significant difference was observed in variables such as sex, age, occupation and seniority and education status and school level. The opinions of teacher who work in state schools, on management skills of school administrators were examined in terms of demographic variables such as branch when the total score was taken into consideration. The opinions of the teachers about school administrators' innovation management skills were examined in the context of school type(state school, private school ) and a significant difference was observed in terms of total score and sub dimensions.