Çelişmeli muhakeme ilkesi ışığında ceza muhakemesinde delillerin ikamesi ve tartışılması
The taki̇ng and discussion of evidence in the criminal procedure in the light of principle of adversari̇al tri̇al
  1. Tez No: 696017
  2. Yazar: MEHMET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Muhakeme hukukuna hakim olan ve adil yargılanma hakkının önemli sonuçlarından biri olan çelişmeli muhakeme ilkesi ve bu ilke ışığında ceza muhakemesinde delillerin ikamesi ve tartışılması, bu tezin konusunu teşkil etmektedir. Bu bağlamda tezin ilk bölümünde çelişmeli muhakeme ilkesi ele alınmış olup ardından ceza muhakemesinde delillerin ikamesi ve tartışılmasına değinilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise delillerin ikamesi ve tartışılması bağlamında beyan delillerinin, özel bir niteliği bulunan doğrudan soru yöneltme yöntemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the principle of adversarial trial, which is one of the most important consequences of the right to a fair trial, and which is dominate to procedure law, and in the light of this principle, the taking and discussion of evidence in criminal procedure. In this context, in the first part of the thesis, the principle of contradictory reasoning is discussed, and then the substitution of evidence and discussion in criminal procedure is mentioned. In the third part of the thesis, in the context of substitution and discussion of the evidence, the method of direct questioning, which has a special feature of the statement evidence, is examined.