Erken çocukluk dönemi çürüğü olan çocuklarda tükürük interlökin-32, interlökin-10, interlökin-6 ve tümör nekroz faktör-alfa seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of saliva interleukin-32, interleukin-10, interleukin-6 and tumor necrosis factor-alfa levels in children with EARLY childhood cari̇es
  1. Tez No: 696032
  2. Yazar: ECEM AKINAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Erken çocukluk dönemi çürüğü (EÇÇ), bebek ve küçük çocuklarda gözlenen, hızlı ilerleyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Çocuklarda çürük riskinin belirlenmesi, ileride oluşması muhtemel çürüklerin önlenebilmesi açısından çok önemlidir. Tükürükteki sitokinlerin çürük riskindeki rolü merak edilen güncel bir konu olaya devam etmektedir. Bu çalışmanın ana amacı, erken çocukluk dönemi çürüğü olan hastaların tükürüklerindeki interlökin-32 (IL-32), interlökin-10 (IL-10), interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktör-alfa (TNF- α) seviyelerinin değerlendirilmesidir. Bununla beraber, erken çocukluk dönemi çürüklerinin, hastaların oral hijyen ve beslenme alışkanlıkları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya yaşları 36 ay ile 71 ay arasında değişen dişlerinde çürük bulunan (n= 28 çocuk) ve çürük bulunmayan (n=28 çocuk), toplam 56 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ebeveynlerine, çocuklarının beslenme ve oral hijyen alışkanlıklarını değerlendiren anket formu uygulandı. Hastaların çürük durumları, dmft (süt dişlerinde çürük, çürük nedeniyle çekilmiş ve dolgulu diş diş/yüzey sayısı) ve dmfs indekslerine göre değerlendirildi. Bununla beraber, hastaların periodontal sağlıkları, plak indeksi ve gingival indeks kullanılarak belirlendi. Hastaların tükürük örneklerindeki IL-32, IL-10, IL-6 ve TNF-α seviyeleri ELISA ile ölçüldü. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: EÇÇ grubu ile kontrol grubu arasında çalışmada değerlendirilen oral hijyen ve beslenme alışkanlıkları, plak indeksi ve gingival indeks değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Early childhood caries (ECC) is a rapidly progressive infectious disease observed in infants and young children. Determining the risk of caries in children is very important in terms of preventing possible future caries. The role of cytokines in saliva in carrying risk, remains a topic of interest. The main aim of this study was to determine the levels of interleukin-32 (IL-32), interleukin-10 (IL-10), interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor- alpha (TNF-α) in the saliva of patients with early childhood caries. In addition, it is aimed to evaluate the relationship between early childhood caries and oral hygiene and nutritional habits of the patients. Materials and Methods: A total of 56 patients aged between 36 months and 71 months with dental caries (n= 28 children) and without caries (n= 28 children) were included in this study. A questionnaire evaluating the nutritional and oral hygiene habits of their children was applied to the parents of the patients included in the study. Caries status of the patients were evaluated according to dmft (number of caries in primary teeth, number of teeth/surfaces extracted and filled due to caries) and dmfs indices. In addition to this, the periodontal health of the patients was determined using the plaque index and the gingival index. IL-32, IL-10, IL-6 and TNF-α levels in the saliva samples of the patients were measured by ELISA. Obtained data were analyzed statistically. Results: There was no statistically significant difference between the oral hygiene and nutrition habits, plaque index and gingival index values evaluated in the study between the ECC group and the control group (p>0.05).