Examination of 8-OHDG, CRP, IL-21 and oxidative stress levels in the serum of young children with early childhood dental caries
Erken çocukluk çağı diş çürükleri olan çocukların serumunda 8-OHDG, CRP, IL-21 ve oksidatif stres seviyelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 768008
  2. Yazar: ENES ELMUHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Diş çürüğü, diş plağındaki bakterilerin ürettiği asitlerin neden olduğu diş kaybı veya dişlerde lokal hasar ile karakterize olan en yaygın ağız hastalıklarından biridir. Erken çocukluk çağı çürükleri (ECC), 71 aylık veya daha küçük çocuklarda süt dişlerinin diş çürümesini tanımlamak için kullanılan terimdir. Erken çocukluk çağı çürükleri (ECC) hala çocukluk çağında en sık görülen hastalıklardan biridir. Uyum ve genel terapötik sonucu iyileştirecek diş çürüğünün ilerlemesini teşhis etmek ve izlemek için invazif olmayan yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu durum diş çürükleri ile ilişkisini kanıtlayan biyokimyasal indikatörlerin kullanılmasını uygun kılmaktadır. Çocuklarda diş çürüklerinin erken teşhisi için daha etkili ve daha az invaziv yöntemlerin araştırılması gerekmektedir, Bu daha az tedavi prosedürüne izin verir. Bu nedenle, çalışmamız erken çocukluk çağı çürüğü olan çocukların serumunda TAS, TOS, OSI, 8-OHdG, IL-21 ve CRP düzeylerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Çalışmamızda erken çocukluk çağı çürüğü olan 45 çocuğun (n=45) tedaviye başlamadan önce serumlarını inceledik. Tedavi için Harran Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na geldiler, Hastalıkları teşhis edildi ve genel anestezi altında tedavi edildi. Sağlıklı kontrol grubu olarak diş çürüğü, periodontal enfeksiyon veya sistemik hastalığı olmayan 45 çocuğu seçtik (n=45). Serum 8-OHdG ve IL-21 seviyeleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. TOS, TAS ve CRP seviyeleri spektrofotometrik olarak belirlendi. Daha sonra oksidatif stres indeksi hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Dental caries is one of the most prevalent oral diseases ,which is characterized by tooth loss or localized damage of the teeth caused by acids produced by bacteria in dental plaque. Early childhood caries (ECC) is the term used to describe tooth decay of the primary teeth in children who are 71 months of age or under. Early childhood caries (ECC) is still one of the most common diseases in childhood. A non-invasive methods are needed to diagnose and monitor the progression of dental caries that will improve compliance and overall therapeutic outcome.This makes it appropriate to use biochemical indicators that prove their relationship with dental caries. It is necessary to search for more effective and less invasive methods for early detection of dental caries in children, which allows for fewer treatment procedures. Therefore, our study aims to measure the levels of TAS, TOS, OSI, 8-OHdG, IL-21 and CRP in the serum of children with early childhood caries. In our study, we examined the serum of 45 children with early childhood caries before starting treatment (n=45). They came to Harran University, Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry for treatment, Their disease was diagnosed and treated under general anesthesia. We chose for the healthy control group 45 children who did not suffer from dental caries, periodontal infections or systemic diseases (n=45). The serum 8-OHdG and IL-21 levels were measured using the ELISA method. TOS, TAS and CRP levels were determined spectrophotometrically. Then the oxidative stress index was calculated.