Endometrium kanserli olgularda myometrial invazyon derinliğinin öngörülmesinde insan epididim proteini-4 (human epididim protein-4[HE-4]) ile manyetik rezonans görüntülemenin (MRI) karşılaştırılması
Comparison of magnetic resonance imaging (MRI) with human epididymis protein-4 (HE-4) in predicting myometrial invasion depth in cases with endometrium cancer
- Tez No: 696047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Endometrium kanseri dünyada en sık rastlanan malignitelerden biridir. Dünya çapında kadınlarda görülen kanserlerin %8-10'unu oluşturmaktadır. En sık görülen semptomu postmenopozal kanama ve premenopozal kadınlarda düzensiz vajinal kanamalardır. Hastalık erken evrelerde tedavi edildiğinde 5 yıllık sağkalım %84'lerde iken ileri evrede sağkalım oranları %40'lardadır. Prognozu en çok etkileyen faktör evredir. Endometrium kanserinde evreleme cerrahi olup evreleme cerrahisi histerektomi ve bilateral salpingo-ooferektomi ile birlikte lenfadenektomiyi kapsar. Lenf nodu diseksiyonunun yaratacağı morbidite durumundan dolayı endometrium kanserinde hastalığın erken evre şartlarını karşılaması (myometrial invazyon %50 olduğu durumlar ve lenfovasküler aralık invazyonunun pozitif olduğu durumlarda istatistiksel olarak anlamlı, belirgin yüksek olarak saptandı. (Myometrial invazyon derinliği >%50 olduğu durumlarda sırasıyla CA-125 için p=0,035, HE-4 için p=0,021; LVSI pozitifliği durumunda CA-125 için p=0,020, HE-4 için p=0,025) Bununla birlikte MR'ın myometrial invazyon derinliğini saptamadaki sensitivitesi %87,1, spesifisitesi %86,7 olarak izlendi. CA-125 ve HE-4 hiçbir kesme değerinde bu değerlere erişememiş olup buna göre tetkiklerin myometrial invazyon derinliğini predikte etmedeki başarısı sırasıyla MR, HE-4 ve CA-125 şeklindedir. SONUÇ: MRG, HE-4 ve CA-125 endometrium kanserli olgularda hastalığın yaygınlığının ve uygulanacak olan cerrahi tedavinin kapsamının belirlenmesinde kullanılan tetkikler olup her üç yöntemle de myometrial invazyon derinliğinin >%50 olduğu durumlar saptanabilmektedir. MR bu yöntemler arasında sensitivite ve spesifisitesi en yüksek yöntem olup HE-4 ve CA-125 moleküllerinin serum seviyeleri de myometrial invazyon derinliğinin arttığı durumlarda belirgin olarak yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlara göre, her üç yöntem de operasyon öncesinde yüksek riskli olguların tespitinde kullanılabilir. Serum CA-125 ve HE-4 seviyelerinin hastalığın evrelerine göre dağılımı ve yöntemlerin birbirine olan üstünlükleri daha geniş serili araştırmalarla desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Endometrium cancer is one of the most common malignancies in the world. It accounts for 8-10% of cancers seen in women worldwide. The most common symptom is postmenopausal bleeding and irregular vaginal bleeding in premenopausal women. When the disease is treated in the early stages, the 5-year survival rate is around 84%, while in the advanced stage the survival rate is 40%. The most important factor affecting the prognosis is stage. Endometrium cancer is surgically staged and staging procedure includes total hysterectomy, bilateral salpingo-oophorectomy and lymphadenectomy. Due to the morbidity caused by lymph node dissection, in endometrial cancer, if the patient meets the early stage conditions (myometrial invasion 50% and when lymphovascular space invasion was positive. (p = 0.035 for CA-125, p = 0.021 for HE-4 when myometrial invasion depth is> 50%; p = 0.020 for CA-125, p = 0.025 for HE-4 in case of LVSI positivity) However, the sensitivity of MRI in detecting the depth of myometrial invasion was 87.1%, and its specificity was 86.7%. CA-125 and HE-4 could not reach these values at any cut-off value. Accordingly, the success of the tests in predicting the depth of myometrial invasion is MR, HE-4 and CA-125, respectively. CONCLUSION: MRI, HE-4 and CA-125 are the examinations used to determine the extent of the disease and the scope of the surgical treatment to be applied in patients with endometrial cancer, and cases which myometrial invasion depth is> 50% can be detected with all three methods. Among these methods, MRI has the highest sensitivity and specificity, and serum levels of HE-4 and CA-125 molecules are also found to be significantly higher when the depth of myometrial invasion increases. According to these results, all three methods can be used to detect high risk cases before the operation. The distribution of serum CA-125 and HE-4 levels according to the stages of the disease and the superiority of the methods over each other can be supported by further studies.