Ortaöğretim ikinci yabancı dil (Almanca) derslerinde multimedya araçları kullanımı ve öğrenci başarısı üzerine etkilerinin araştırılması
Using multimedia in high schools foreign language courses (German) and evaluation of its effects on student success
- Tez No: 696048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yabancı dil eğitimi bireyin ana dilinden farklı bir dil öğrenimini kapsayan çok yönlü bir süreçtir. Birden fazla dil bilmek, günümüzde özellikle uluslararası ilişkiler ve ticaret açısından önemli bir gereklilik haline gelmiştir. Ancak ülkemizdeki okullarda yabancı dil öğretiminin oldukça erken yaşta başlamasına rağmen istenilen dil seviyesine ulaşılamadığı görülmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada yabancı dil derslerinde teknolojik araçlardan faydalanılarak dil seviyesinin geliştirilmesi ve bu araçların dil bilgisi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okulunda, ortaöğretim onuncu sınıflardan rastgele iki adet sınıf seçilerek kontrol (n=22) ve deney grubu (n=26) olarak ayrılmıştır. Deney grubu derslerinde multimedya araçları (resim, video, şarkı, ses kaydı, sunum vb.) kullanılarak hazırlanan materyaller uygulanırken; kontrol grubu derslerinde sadece Milli Eğitim Bakanlığı ders kitabında belirtilen uygulamalar izlenmiştir. Tez çalışması ortaöğretim ikinci yabancı dil (Almanca) derslerinde, toplam sekiz hafta boyunca gerçekleştirilmiş, her hafta ders sonrasında kısa sınavlar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign language education is a complex process which requires learning a language different from the native language of the student. It has become an important necessity to know more than one language, particularly in terms of international relations and international trade today. Teaching foreign languages in schools begins at an early ages in Turkey, though, desired language level cannot be reached. Therefore, the purpose of this thesis is to enhance language learning by using technological tools in foreign language courses and to explore the effect of these tools on learning. For this purpose two classes were randomly selected from the 10th grades in a state high school and divided into control (n = 22) and experimental groups (n = 26). The materials prepared using multimedia tools (image, video, song, sound recording, presentation etc.) were applied in the experimental group lessons. In the control group lessons, only the practices specified in the textbook of the Ministry of Education were applied. The study was conducted for a total of eight weeks in German courses. A quiz was administered every week following the lesson. It was determined that presentation and related activities (e.g. paints, images) improve writing and reading skills while activities such as video or audio recordings (e.g.