Endometrium kanserinde myometrial invazyonun radyolojik patolojik korelasyonunun araştırılması
Investigation of radiological pathological correlation of myometrial invasion in endometrial cancer
  1. Tez No: 915092
  2. Yazar: BEGÜM GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGÜL KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Endometrium kanseri, gelişmiş ülkelerde kadınlar arasında en sık görülen jinekolojik malignite olup, myometrial invazyonun derinliği, hastalığın prognozunda kritik bir faktör olarak kabul edilir. Bu çalışmanın amacı, endometrium kanserli hastalarda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve patolojik inceleme yöntemleri arasındaki uyumu değerlendirmek, myometrial invazyonun derinliğinin belirlenmesinde MRG'nin doğruluk oranını analiz etmek ve tanısal performansını belirlemektir. Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. Endometrium kanseri tanısıyla MRG ve cerrahi işlem yapılmış toplam 165 hasta değerlendirilmiştir. Olguların radyolojik ve patolojik sonuçları hastane otomasyon sistemlerinden ve hasta dosyalarından kaydedilmiştir. Toplanan verilerle SPSS 25.0 programı ile istatiksel analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Endometrial cancer is the most common gynecological malignancy among women in developed countries, with the depth of myometrial invasion being a critical prognostic factor. This study aims to evaluate the concordance between magnetic resonance imaging (MRI) and pathological examination in patients with endometrial cancer, analyze the diagnostic accuracy of MRI in determining the depth of myometrial invasion, and assess its diagnostic performance. Methods: This retrospective study was conducted at the Department of Radiology, Faculty of Medicine, Çukurova University. A total of 165 patients diagnosed with endometrial cancer who underwent MRI and surgical procedures were included. Radiological and pathological findings were retrieved from hospital information systems and patient records. Statistical analyses were performed using SPSS version 25.0.