Türkiye'deki havalimanlarında kirletici kaynakları ve çevresel etkileri
Pollution sources and environmental impacts at airports in Turkey
- Tez No: 696056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye'de havayolu ulaşımı son yıllarda büyük gelişme göstermektedir. Bu gelişime ile neredeyse tüm şehirlere yayılan havalimanlarımız hem yolcu hem yük taşımacılığında büyük önem taşımaktadır. Havalimanları da tüm işletmelerde olduğu gibi bazı çevresel kirliliklere neden olmaktadır. Bu çalışmada havalimanlarının çevreye etkileri arasında mevcut kirletici kaynakları özellikleri üzerinde durulmuş, bu kaynaklardan oluşan kirleticilerin çeşitlerinin analinizi yapılması amaçlanmıştır. Türkiye havalimanlarının uçak hizmetleri haricindeki yan faaliyetleri, işleyişleri ve havalimanı sınırları içindeki diğer unsurlar tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, bu unsurların oluşturdukları çevresel kirliliklerin etkileri üzerinde durulmuştur. Çevresel kirlilik ve bunlara neden olan etmenler hakkında farkındalık çalışması yapılarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Airline transportation in Turkey has shown great development in recent years. With this development, our airports, which spread to almost all cities, are of great importance in both passenger and cargo transportation. Airports, like all businesses, cause some environmental pollution. In this study, the characteristics of the existing pollutant sources among the environmental effects of the airports were emphasized, and it was aimed to analyze the types of pollutants formed from these sources. It is aimed to determine the side activities, operations and other elements within the airport borders of Turkish airports, excluding aircraft services. In addition, the effects of environmental pollution created by these elements are emphasized. Evaluations were made by making awareness studies about environmental pollution and the factors causing them.