Türkiye'deki havalimanları için riske dayalı bir kaplama yönetim sistemi metodolojisi önerisi
A proposal for a risk-based pavement management system methodology for airports in Türkiye
  1. Tez No: 980148
  2. Yazar: EYYÜP SEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SİNAN YARDIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Ulaşım, Civil Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki sivil hava trafiğine açık havalimanlarında kaplama bakım ve onarım süreçlerinin etkinliğini artırmak için Havalimanı Kaplama Yönetim Sistemi (HKYS) kullanımını incelemekte, bir Havalimanı Kaplama Entegre Risk Yönetim Sistemi Metodolojisi (HAKER) önermektedir. Covid-19 pandemisinin ardından hızla artan hava trafiği, havalimanı altyapısındaki kapasiteyi zorlayarak uçuş emniyet risklerini artırmış ve bu da gecikme ile iptallere yol açmıştır. Havalimanı kaplamaları, tekrarlı uçak yükleri ve çevresel koşullara maruz kalarak zamanla hasar görmekte, bu durum bakım ve onarım ihtiyacını artırmaktadır. Bu sorunların önlenmesi için sürekli bakım ve iyileştirme çalışmalarının yapılması gerektiği vurgulanmaktadır. Bir HKYS, kaplamanın geçmiş, mevcut ve gelecekteki performansını izleyerek bakım süreçlerini daha verimli yönetmeyi amaçlar. Bu tez için yapılan bir anketle, Türkiye'deki 58 havalimanındaki kaplama bakım ve onarım sistemlerinin mevcut durumu, eksiklikleri ve finans kaynakları incelenmiş; elde edilen veriler dikkate alınarak ekonomik ve uygulanabilir bir kaplama performans risk değerlendirme metodolojisi önerilmiştir. Bu metodoloji, Havalimanı Kaplama Entegre Risk Yönetim Sistemi Metodolojisi (HAKER) olarak adlandırılmış; İstanbul, Sabiha Gökçen ve Milas Bodrum Havalimanı 'nda test edilmiştir. Tez çalışması sonunda, HAKER metodolojisinin, kaplama durumu değerlendirme ölçütleri ile emniyet risk yönetimini birleştirerek riske dayalı bir karar destek aracı olarak kullanılabileceği ortaya konulmuş ve HKYS uygulamayan diğer havalimanlarında da faydalı olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of Airport Pavement Management System (APMS) to increase the efficiency of pavement maintenance and repair processes at airports open to civil air traffic in Türkiye and proposes an Airport Pavement Integrated Risk Management System Methodology (APIRM). Rapidly increasing air traffic following the Covid-19 pandemic has strained the capacity of the airport infrastructure, increasing flight safety risks, which lead to delays and cancellations. Airport pavements are damaged over time due to repeated aircraft loads and environmental conditions, which increases the need for maintenance and repair. It is emphasized that continuous maintenance and improvement studies should be carried out to prevent these problems. An APMS aims to manage maintenance processes more efficiently by monitoring the past, current and future performance of pavement. With a survey conducted for this thesis, the current status, deficiencies and financial resources of pavement maintenance and repair systems at 58 airports in Turkey were examined; an economical and applicable pavement performance risk assessment model was proposed considering the obtained data. This model was named as Airport Pavement Integrated Risk Management System Methodology (APIRM) and was tested at Istanbul, Sabiha Gökçen and Milas Bodrum Airports. At the end of the thesis study, it was revealed that the APIRM methodology can be used as a risk-based decision support tool by combining pavement condition assessment criteria and safety risk management, and it is envisaged that it can also be useful at other airports that do not implement APMS.