Possible effect of ginger oil and sesame oil on peripheral nerve regeneration after sciatic nerve crush: A stereological and histological study in a rat model
Zencefil yağı ve susam yağının siyatik sinir hasarı sonrası sıçan periferik sinir rejenerasyonu üzerindeki muhtemel etkileri: Sıçan modelinde stereolojik ve histolojik bir çalışma
- Tez No: 696153
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmanın amacı, zencefil yağı (GO) ve susam yağının (SO) siyatik sinir hasarını takiben gerçekleşen periferik sinir yenilenmesi süreci üzerindeki potansiyel etkilerinin araştırılması idi. Bu amaçla kullanılan 12 haftalık, 260 ± 30g ağırlığında, 72 adet Wistar albino cinsi erkek erişkin sıçan dokuz eşit gruba ayrıldı (n=8). Kontrol grubunda yer alan deneklere herhangi bir ameliyat veya tedavi uygulanmadı. Sham (SH) grubunda siyatik sinir hasarı oluşturulmadan cerrahi insizyon sağlandı. Hasar grubunda (INJ) siyatik sinir 60 saniye boyunca ezildi. INJ+GO grubunda siyatik siniri 60 saniye boyunca ezilen sıçanlara 28 gün süre ile oral yoldan 400 mg/kg/gün dozunda GO uygulandı. INJ+SO grubunda, siyatik siniri 60 saniye boyunca ezilen sıçanlara 28 gün süre ile oral yoldan 4 ml/kg/gün dozunda SO verildi. INJ+GO+SO grubunda siyatik siniri 60 saniye boyunca ezilen sıçanlara 28 gün süre ile oral yoldan 200 mg/kg/gün dozunda GO ve 2 ml/kg/gün dozunda SO verildi. GO grubundaki sıçanlara 28 gün boyunca oral yol ile 400 mg/kg/gün dozunda GO verildi. SO grubundaki sıçanlara 28 gün boyunca oral yoldan 4 ml/kg/gün SO verildi. GO+SO grubundaki sıçanlara 28 gün boyunca oral yol ile 200 mg/kg/gün dozunda GO ve 2 ml/kg/gün dozunda SO verildi. Tüm gruplarda yer alan deneklerin siyatik sinirlerini değerlendirmek için stereolojik analizin yanı sıra histolojik ve fonksiyonel incelemeler yapıldı. Stereolojik analizlerden elde edilen sonuçlara göre, INJ grubuna kıyasla INJ + GO grubunda miyelin kılıf kalınlığında anlamlı bir artış ve miyelinli sinir aksonlarının sayısında anlamlı bir azalma gözlendi (p0.05). Mikroskobik incelemeler, GO ve SO'nun siyatik sinir yapısında bazı pozitif etkilerinin olduğunu gösterdi. GO, zedelenmiş periferik sinirin rejenerasyonunda daha etkiliyken, SO'nun periferik sinir rejenerasyonu üzerinde çok az etkisi olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The presented study was intended to explore the potential effects of ginger oil (GO) and sesame oil (SO) on peripheral nerve regeneration after sciatic nerve crush injury. For this aim, 72 Wistar albino male rats were divided into nine groups, each group consisting eight rats, which were 12 weeks old weighing 260 ± 30g . No surgery or treatment was performed to the Control (Cont) group. Surgical incision was made in the sham (SH) group without causing sciatic nerve damage. In the crush injury group (INJ), the sciatic nerve was crushed for 60 seconds (sec). In the INJ+GO group that the sciatic nerve was crushed for 60 sec and the rats were given orally 400 mg/kg/day GO for 28 days. In the INJ+SO group, the sciatic nerve was crushed for 60 sec and the rats were given orally 4 ml/kg/day SO for 28 days. In the INJ+GO+SO group, the sciatic nerve was crushed for 60 sec and the rats were given orally 200 mg/kg/day GO and 2 ml/kg/day SO for 28 days. In the GO group, the rats were given orally 400 mg/kg/day GO for 28 days. In the SO group, the rats were given orally 4 ml/kg/day SO for 28 days. In the GO+SO group, the rats were given orally 200 mg/kg/day GO and 2 ml/kg/day SO for 28 days. Histological and functional examinations, as well as stereological analysis, were performed to evaluate the sciatic nerves of the subjects in all groups. According to the results obtained from stereological analyzes, a significant increase in myelin sheath thickness and a significant decrease in the number of myelinated nerve axons were observed in the INJ + GO group compared to the INJ group (p 0.05). Microscopic examinations showed that GO and SO had some positive effects on the sciatic nerve structure. While GO was more effective in regeneration of the crushed peripheral nerve, it was observed that SO has less effect on peripheral nerve regeneration.