E-ticarette COVID 19 sürecinin tüketicilerin satın alma davranışına etkisi
The effect of COVID 19 on the purchasing behavior of consumers in e-commerce
- Tez No: 696164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Covid-19 süreci bireylerin günlük yaşamını etkilemektedir. Covid-19 salgını ile meydana gelen korku ve endişeyle birlikte hükümetler ciddi tedbirler almaya başlamıştır. Sonuç olarak zorunlu uygulamalarla insanlar sosyal ortamlardan uzaklaştırılmıştır. Bu şekilde tüketicilerin satın alma alışkanlıkları değişmeye başlamıştır. Mevcut çalışmanın amacı; e-ticaretin Covid-19 sürecinde tüketicilerin satın alma davranışına etkisini belirtmektedir. Bu amaç doğrultusunda tüketicilerin Covid-19 döneminde e-ticaret uygulamalarını kabul ve kullanım yöntemi olarak tercihlerini etkileyen faktörler araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini, pandemi süresince e-ticaret kullanan Y kuşağı bireyler oluşturmaktadır. Y kuşağının baz alınması, ilgili yaş aralığındaki bireylerin e-ticareti daha çok kullanmalarından kaynaklanmaktadır. Araştırma bağlamında 457 bireye anket uygulanmıştır. Bunlardan 393 tanesi uygun bulunmuş ve analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 affects the daily life of individuals. With the fear and anxiety that occurred with the Covid-19 pandemic, governments have taken serious measures. Thus, people were removed from social environments with compulsory practices. So, the purchasing habits of consumers have begun to change. The purpose of this study is to state the effects of e-commerce on the purchasing behavior of consumers with the Covid-19. The factors affect using of e-commerce applications with pandemic were investigated. Because millennials use e-commerce more, they were used for current research. 457 individuals were surveyed; 393 of them were found suitable and analyzed.