Effects of roller burnishing on the surface integrity and mechanical properties of duplex and 316L stainless steels
  1. Tez No: 696162
  2. Yazar: İBRAHİM ORHUN TUGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEY GÜVEN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Makaralı perdahlama işlemi iş parçasının performansını etkileyen yüzey bütünlüğünü iyileştirmek amacı ile uygulanan mekanik bir yüzey geliştirme yöntemidir. Bu konuda yapılmış değerli çalışmalar olmasına rağmen duplex ve 316L paslanmaz çeliklerinin makaralı perdahlanması ile ilgili kapsamlı bir çalışma bulumamaktadır. Bu tez çalışmasında makaralı perdahlama işleminin duplex ve 316L paslanmaz çeliklerinin yüzey bütünlüğü ve mekanik özellikleri üzerine olan etkisini belirlemek amaçlanmıştır. İşlemin yüzey bütünlüğü üzerindeki etkisini anlamak amacı ile Taguchi L9(3^4) deneysel tasarım metodu kullanılmıştır. Mikroyapı, yüzey sertliği ve yüzey pürüzlülüğü üzerindeki değişiklikler perdahlama işleminden sonra belirlenmiş, maksimum yüzey mikro sertliği (koşul H) ve minimum yüzey pürüzlülüğü (koşul R) için optimize edilmiş parametreler Taguchi yöntemi ile bulunmuştur. İşlemin sırası ile duplex ve 316L paslanmaz celiklerinde 0.6 mm ve 0.8 mm derinliğe kadar rafine olmuş bir mikroyapı oluşturduğu, yüzey mikro sertliğini yaklaşık 20% ve 50% arttırdığı ve yüzey pürüzlülüğünü 52% ve 40% azalttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, yapılan çekme testlerinde perdahlama işlemi yapılmış malzemelerin akma ve azami çekme dayanımlarında değişiklik gözlemlenmemiştir. Bununla birlikte, perdahlama işleminin, malzemelerin yüksek çevrimli yorulma dayanımını ve aşınma performansını kayda değer miktarda iyileştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Roller burnishing (RB) or deep rolling is a mechanical surface treatment method to enhance the surface integrity of manufactured components which affects component's performance. Although there are some valuable researches on the effects of RB on different materials, there is no comprehensive investigation about roller burnishing of duplex stainless steel (DSS) and 316L stainless steel, in a comparative manner. The main purpose of the present thesis is to reveal the effect of RB on surface integrity and mechanical properties of duplex and 316L stainless steel. In order to understand the effect of RB parameters on surface integrity, Taguchi L9 (3^4) experimental design method was utilized. The changes in microstructure, surface microhardness, and surface roughness were measured after the RB process and the optimized parameters for the maximum surface microhardness (condition H) and the minimum surface roughness (condition R) were determined. It was shown that burnishing created a refined surface layer up to 0.6 mm and 0.8 mm, enhanced surface microhardness to 118%, and 147%, and reduced surface roughness to 52%, and 40% of the initial values, respectively for DSS and 316L. Ambient temperature tensile tests were performed and the results revealed no notable improvement in yield and tensile strengths after the RB process. On the other hand, significant enhancements were observed in the cyclic performance after the burnishing process. Subsequently, the results of high cycle fatigue (HCF) tests revealed that the cyclic performance of the burnished sample with H condition was significantly higher than those of both unburnished and condition R samples, especially at low-stress amplitudes. Besides, fracture surface analysis exposed the restriction of crack initiation and propagation in the hardened surface layer. Subsequently, the results of reciprocating wear tests unveiled a significant increase in wear resistance after the burnishing process. It was detected that the condition H samples have superior wear resistance in hard abrasive cases, while condition R samples are more resistive in soft abrasive conditions.