Mescid-i Dırâr
Mosque of Dırâr
- Tez No: 696170
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hz. Peygamber'in (sas) Medine'ye hicretiyle birlikte yeni bir süreç başlamıştır. Resulullah'ın hayatında önemli bir yeri olan Medine şehri Mekke'ye nazaran mücadelelerin ve farklı tipteki insanlarla ilişkilerin yoğunlaştığı bir şehirdir. Burada Mekke'ye nazaran Müslümanlar daha aktif ve söz sahibi haldedirler. Müslümanların artan nüfuzuna karşılık Mekke'deki açık muhalif grubun aksine Medine'de gizliden de muhalif gruplarla karşılaşılmıştır. Bu durum hicretle birlikte Medine'de ortaya çıkan yeni gruba karşı farklı tavır ortaya konulmasına sebep olmuştur. Böylece Medine'de açık muhalif gruplarla mücadele yanında Müslümanlara gizliden cephe alan münafık grubuyla da uğraşılmıştır. Münafıklar Hz. Peygamber'i (sas) uzun süre uğraştıran, pek çok hadisede ön plana çıkıp Müslümanlara zarar vermeyi amaçlayan bir gruptur. Birçok olayda nifakları ile ön plana çıkmış olsalar da onlara karşı Hz. Peygamber (sas) tarafından farklı muamelede bulunulmuştur. Münafıkların Medine'deki faaliyetlerinin bir amacı bulunmaktadır. Bu amaçlarını gerçekleştirebilmek için tüm Medine dönemi boyunca pek çok nifak hareketinde bulunmuşlardır. Çalışmamızda ele aldığımız Mescid-i Dırâr, münafıkların tüm Medine dönemi boyunca ortaya koydukları nifak faaliyetlerinin bir devamı mahiyetindedir. Bu nifak hareketi Medine'de ortaya çıkan münafıkların planlarının son noktasıdır. Biz bu yapıyı tüm yönleriyle ele aldık. Bundan dolayı çalışmamız her önemli durumda ortaya çıkıp nifak faaliyetlerinde bulunan münafıkların Medine'deki asıl gayelerinin ne olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
A new period began with the Holly Prophet's migration to Medina. Medina, which has an important place in the life of the Messenger of Allah, is a city where lots of struggles and relations with different types of people when it is compared to Mecca. Compared to Mecca, Muslims are more active and have a say here. Despite the increasing influence of Muslims, in contrast to the non-secret opposition group in Mecca, secret opposition groups were encountered in Medina. This situation led to a different attitude towards the new group that emerged in Medina with the migration. Thus, in addition to the struggle against non-secret opposition groups in Medina, the hypocrite group who secretly took a side against Muslims was also dealt with. The hypocrites is a group that troubled the Holly Prophet for a long time and aimed to harm Muslims by coming to the fore in many events. Although they stood up with their dissension in many cases, the Holly Prophet was treated them differently. The activities of the hypocrites in Medina have a purpose. In order to achieve these purposes, they made many acts of hypocrisy throughout the entire Medina period. The Mosque of Dırar, which we discussed in our study, is a continuation of the hypocrites' acts of hypocrisy throughout the entire Medina period. This act of dissension is the last point of the plans of the hypocrites that emerged in Medina. We have discussed this issue in all its aspects. Therefore, our study has revealed what the main aims of the hypocrites in Medina, who appear in every important situation and engage in hypocrisy.