Madenlerde çalışan daimi nezaretçilerin 3213 ve 6331 sayılı kanunlar çerçevesinde hukuki yükümlülüklerinin belirlenmesi ve belge takip-kontrol sistemi yazılımının oluşturulması
Determining the legal obligations of permanent supervisors working in mines within the framework of laws numbered 3213 and 6331 and creation of document monitoring-control system software
- Tez No: 696171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİT ERÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Daimi Nezaretçi; maden sahalarında 3213 sayılı Maden Kanunu kapsamında istihdam edilmesi zorunlu olan maden mühendisi olup, hem Maden Kanunu hem de İş Kanunu kapsamındaki görevler ile yükümlüdür. Maden Kanunu'da nezaretçilik ile ilgili maden işletmelerine emniyet ve teknik açısından nezaret eden yetkili ve sorumlu olan mühendis olarak kısa bir tanımlama yapılmaktadır. Yetki ve sorumlulukların ise sadece Maden Kanunu kapsamında yer almadığı ayrıca İş Kanunu'nun 82'nci maddesinde sıralanmış olan iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yükümlülüklerin de olduğu belirtilmiştir. Konu hakkında birçok hukuki düzenleme de bulunup bunlar başlıca 3213 sayılı Maden Kanunu, 4857 sayılı İş Kanunu, 6098 sayılı Borçlar Kanunu, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve bu kanunlara ait uygulama yönetmeliklerinin düzenlendiği yasal metinlerdir. Ancak madencilik hakkındaki tüm yasal düzenlemelerin en dikkat çekici yanı, cezai ve hukuki düzenlemelerin içiçe geçmiş şekilde olmasından dolayı özellikle gerçekleşen bir iş kazasında daimi nezaretçi maden mühendisinin olay kapsamında hukuki olarak yargılanmasında pek çok aşamasında karışıklıkların meydana gelmesine sebep olmasıdır. Tez çalışmasında; Maden Kanunu ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu temel alınarak, daimi nezaretçinin sorumlulukları, kanunların ortak ve ayrı özelliklerinin irdelenmesi, cezai ve hukuki sorumlulukların neler olduğu, maden sahasındaki görev dağılımlarının belirlenmesi ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile getirilen yeniliklerin hayata geçirilmesinde ve İSG hizmetlerinde etkinliğin sağlanmasında kilit değişkenlerden biri olan iş güvenliği uzmanlığı ile daimi nezaretçinin görevlerinin aynı olup olmadığının hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırma ilk olarak teorik verilerin toplanması ile başlamış olup, daha sonra kanuni düzenlemelerin irdelenmesine geçilmiştir. Ortaya çıkartılan hukuki uyumsuzlukların görülmesi ile çeşitli dava dosyaları ve Yargıtay İçtihatları irdelenerek hangi kanuna niçin öncelik verildiği değerlendirilmiştir. Daimi nezaretçinin kanuni düzenlemelerden doğan görev ve sorumluluklarının neler olduğu ve hangi kanun maddesi ile birebir örtüşerek cezai ya da hukuki durumun ortaya çıktığı gösterilmiştir. Uygulama kısmında ise daimi nezaretçinin Maden Kanunu kapsamındaki temel görevi ile iş kazasının gerçekleşmesindeki illiyet bağının kaldırılması ve daimi nezaretçinin kanunlar karşısında korunması amacıyla tutulması gereken belgelerin bilgisayar programı haline getirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Permanent Supervisor; is a mining engineer who is obliged to be employed within the scope of Mining Law No. 3213 in mining sites, and is responsible for duties within the scope of both the Mining Law and the Labor Law. In the Mining Law, a short definition is made as an engineer who is authorized and responsible for supervising mining enterprises in terms of safety and technique. It has been stated that the powers and responsibilities are not only within the scope of the Mining Law, but also have the obligations regarding occupational health and safety listed in the 82nd article of the Labor Law. There are many legal regulations on the subject, and these are the Mining Law No.3213, the Labor Law No.4857, the Code of Obligations No6098, the Occupational Health and Safety Law No.6331, and the legal texts regulating the implementation regulations of these laws. However, the most striking aspect of all legal regulations on mining is that due to the intertwining of criminal and legal regulations, it causes confusion in many stages of the legal trial of the permanent supervisory mining engineer within the scope of the incident, especially in a work accident. In the thesis study; based on the Mining Law and Occupational Health and Safety Law, the responsibilities of the permanent supervisor, the examination of the common and separate characteristics of the laws, the determination of the criminal and legal responsibilities, the distribution of duties in the mine field and the implementation of the innovations brought by the Occupational Health and Safety Law No.6331 and OHS services information were given about whether the duties of occupational safety expertise, which is one of the key variables in ensuring efficiency, and the duties of the permanent supervisor are the same. The research first started with the collection of theoretical data and then the legal regulations were examined. With the observation of the legal incompatibilities that have been revealed, various case files and the Court of Cassation's case law were examined, and it was evaluated which law was given priority and why. It has been shown what the duties and responsibilities of the permanent supervisor arising from the legal regulations and the criminal or legal situation arises in accordance with which law article. In the implementation part, it was ensured that the main duty of the permanent supervisor under the Mining Law was removed and the documents required to be kept in order to protect the permanent supervisor against the law were transformed into a computer program.