Günümüzde bölgesel kalkınmada alternatif bir model olarak neo-Haldunculuk
Neo Khaldunism as an alternative model in regional development today
  1. Tez No: 696184
  2. Yazar: MÜCAHİT KUMANDAVEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İbn Haldun; keşfedilmeyi bekleyen bir hazine, çağını aşan olağanüstü bir yetenek, parlak bir zekâ, insanlık için bir umut ve daha fazlası. Çok yönlü bir düşünür olması, onun tarih ve tarih felsefesi başta olmak üzere, siyaset bilimi, sosyoloji ve iktisat, gibi pek çok disiplin içerisinde kendisine yer bulmasına yol açmıştır. Kendinden önce ve sonra yaşamış pek çok düşünürle kıyaslanmıştır. Onun görüşlerine A. Smith'te olduğu kadar Petty, Ricardo, Malthus, Marx ve hatta Keynes'te de rastlamak mümkündür. En önemli İslam klasikleri arasında yer alan Mukaddime, iktisadi açıdan zengin ve yoğun bir içeriğe sahiptir. İktisadi, ticari ve mali konularda ayrıntılı bilgiler sunar; meslekler ve sanatlar hakkında ayrıntılı bilgiler aktarır. İktisadın dinle, devletle, siyasetle ve ahlakla ilişkisi üzerinde durur. Birçok iktisat tarihçisi tarafından iktisadın kurucusu olarak kabul edilmiştir. Ona göre ekonomik farklılıklar büyük oranda coğrafya ve iklim koşullarına bağlıdır. Toplumsal farklılıkları belirleyen ise iktisadi faaliyetler ve geçim yollarıdır. İbn Haldun'un düşünce sisteminin merkezini umran ilmi oluşturur. Umranın en önemli ayağı ise asabiyettir. Onun kalkınma modeli çok değişkenli ve dinamik bir yapıya sahiptir. Mukaddime'de doğrudan bölgesel kalkınmadan bahsetmez, ancak buna dair ipuçları verir. İktisadi bakımdan gelişmiş ve gelişmemiş şehirlerden bahseder ve bunları birbirleriyle kıyaslar.
Özet (Çeviri)
Ibn Khaldun is a treasure waiting to be discovered, an extraordinary talent that transcends its time, a brilliant mind, a hope for humanity and more. Being a versatile thinker, he found himself a place in many disciplines such as history and philosophy of history, political science, sociology and economics. He has been compared to many thinkers who lived before and after him. It is possible to find his views in Petty, Ricardo, Malthus, Marx and even Keynes as well as in A. Smith. Muqaddimah, which is among the most important Islamic classics, has a rich and intense economic content. It provides detailed information on economic, commercial and financial issues; conveys detailed information about professions and arts. It focuses on the relationship of economics with religion, state, politics and morality. He is regarded as the founder of economics by many economic historians. According to him, economic differences are largely dependent on geography and climatic conditions. It is economic activities and livelihoods that determine social differences. The science of Umran forms the center of Ibn Khaldun's system of thought. The most important pillar of Umran is Asabiyyah. His development model has a multivariate and dynamic structure. He does not directly talk about regional development in the Muqaddimah, but gives clues about it. He talks about economically developed and undeveloped cities and compares them with each other.