Yakın kızılötesi bölgede fotodinamik terapi yapabilenheptametinsiyanin tabanlı hidrojel tasarımı ve sentezi
Heptametine cyanine-based hydrogel synthesis of which can do photodynamic therapy in the near-infrared region
- Tez No: 696197
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALGI, DOÇ. DR. MELEK PAMUK ALGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Fotodinamik terapi (FDT) son zamanlarda kanser tedavisinde kullanımı yaygınlaşmış yöntemlerden birisidir. Klinik onaylı bazı FDT ajanları mevcut olsa da sağlıklı dokularda birikme, fizyolojik ortamda topaklanma ve vücuttan kolay uzaklaştırılamama gibi dezavantajları nedeniyle yeni ajanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Siyanin boyaları fototerapötik pencerede (650-850 nm) soğurma ve emisyon yapabilen organik boyalardır. Fototerapötik pencerede doku ışık geçirgenliği yüksek olduğu için bu bölgede FDT yapabilen malzemeler oldukça popüler hale gelmiştir. Hidrojeller suda çözünmeyen ve içerisine su alarak şişebilen üç boyutlu polimerik malzemelerdir. Suda bir denge hacmine kadar şişerler. Absorbladıkları su miktarı oldukça fazladır ve oldukça geçirgen yapılara sahiptir. Bu bilgiler göz önüne alınarak tez kapsamında FDT ajanı olarak kullanılabilecek bir boyanın tasarımı ve sentezi planlanmıştır. Ayrıca sentezlenen boya kullanılarak hidrojel elde edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda yakın kızılötesi bölgede FDT yapabilen siyanin tabanlı hidrojel sentezi gerçekleştirilmiştir. Son aşamada ise hidrojelin spektroskopik yöntemlerle (SEM, TGA) karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, photodynamic therapy (PDT) has emerged as one of the most widely used cancer treatment modalities. Although there are some clinically approved PDT agents, they have some certain drawbacks such as accumulation in healthy tissues, insolubility and aggregation in the physiological environment, difficulty in clearance from the body in a short time. Therefore, there is an urgent need for the development of new PDT agents. Cyanine dyes are organic dyes that can absorb and emit light in the phototherapeutic window (650-850 nm). Since the tissue light penetration depth is relatively high in the phototherapeutic window, materials pertinent to PDT have become very popular in this region of the electromagnetic spectrum. Hydrogels are three-dimensional polymeric materials that do not dissolve in water. They swell by absorbing water. They swell to an equilibrium volume in water. The amount of water they absorb is quite high. Also, hydrogels have highly permeable structures. Considering the above facts, the design and synthesis of a new organic dye that can be used as a PDT agent is investigated within the scope of the thesis. In addition, this dye was utilized in the synthesis of a new type of hydrogel. The experimental results validated that a near infrared cyanine-based hydrogel pertinent to PDT was successfully synthesized. At the final stage, the hydrogel was characterized by spectroscopic methods including SEM and TGA.