Ağrısı olan kanserli hastaların hemşirelerden beklentileri
- Tez No: 32872
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET KARATAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
VI. ÖZET Araştırma, ağrısı olan kanserli hastaların, ağrıları için hemşirelerden beklentilerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına, Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara Onkoloji Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesinde yatan 120 hasta alınmıştır. Ancak, araştırma kapsamına alınan 5 hasta kendilerine çok fazla tetkik işlemleri uygulandığını ileri sürerek görüşmeyi reddetmiştir. Bu nedenle araştırma kapsamına giren hasta sayısı 115 olmuştur. Veriler, görüşme formu uygulanarak toplanmış olup, görüşme formu, hastaların tanıtıcı özellikleri, ağrıyla birlikte olan şikayetleri, ağrılarının günlük yaşam aktivitelerini etkileme durumları ve ağrılarına yönelik hemşirelerden beklentilerine ilişkin soruları içermektedir. Görüşme formu, araştırmacının kendisi tarafından 13 Ocak 25 Haziran 1994 tarihleri arasında 115 hastaya uygulanmıştır. Görüşme formu ile elde edilen veriler, yüzdelik ve ki-kare önemlilik testiyle değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda, hastaların ağrıyla birlikte en fazla bulântı-kusma ve konstipasyon yakınmalarının olduğu, ağrı sırasında günlük yaşam aktivitelerinin etkilendiği, yine ağrıları olduğunda birine bağımlı olma korkusu keder ve cesaretsizlik duygularını yaşadıkları saptanmışdır. Ağrı deneyimlerinde ise 67hemşirelerden beklentilerinin“ilgili, hoşgörülü, anlayışlı davranma”ve“günlük yaşam aktivitelerinde yardımcı olma”davranış biçimlerinde yoğunlaştığı belirlenmişdir. Ayrıca hastaların tanıtıcı özelliklerinden eğitim durumlarının öncelikle yardım istediği sağlık personelinin seçiminde etkili olduğu saptanmıştır. Bu çalışma sonucunda konuya ilişkin önerilerde bulunulmuştur. 68
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY The aim of research has been done to decide that what the expectation of the patient suffering fron with cancer pain from nurses. It has been taken 120 patient who stayed in Ankara, Onkoloji Hospital and Junior Hospital in University of Hacettepe. But, five of them has been rejected to make an interview insisting on having more scrutiny. As a result of this the number of patient was taken 115. Datas are taken from the interview form. And this form consists of the identifation peculiarity, complaint of patient by pains, and effects on their activities, and expectations from their nurses. The interview form has been done 115 patient by researcher between the date of 13th October and 25th June. Results of this, interview form has been evaluated by Chi-Square and percentage test. At the end of the evaluation process, it has been concluded that the patient have more nausea with pains and complient of constipation, effectiveness of daily activities and need of dependence to somebody, sarrow, lack of courage during pain- experiences they were observed to be expecting“care, tblarance and assistance in their daily activities”from nurses. 69In addition to above, education level of patient is a factor in selecting the health-personel for first hand assistance. At the end of this study, some suggestions were made covering the subject matter. 70